• Wyjazd klas 0 i I do teatru w SCK w Mielcu

     • 28 listopada uczniowie klas 0 i I wraz z wychowawczyniami p.Renatą Hyjek, p. Faustyną Dąbrowską i p.Renatą Drzymałą wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt."Szalone bajeczki". Aktorzy zaprezentowali dla najmłodszych kilka znanych wierszy, miedzy innymi:"Pan Hilary", "Słoń Trąbalski", "Katar" i wiele innych autorstwa cenionych, polskich poetów. Akcja toczyła się w domu dziadka, do którego z wizytą urodzinową przyjechały wnuki. Dzieci przypomniały sobie ważne wartości - szacunek dla osób starszych, chęć sprawiania radości innym oraz dbanie o właściwe relacje w rodzinie, a mogły doświadczyć tego podczas interaktywnego uczestnictwa w spektaklu. Na zakończenie dzieci wraz z zawodowymi aktorami odegrały "Rzepkę". Całe przedstawienie miało wesoły, przesycony muzyką charakter i bardzo podobało się młodej widowni.

      Przy okazji pobytu w Mielcu, spacerowaliśmy alejkami parku, oglądnęliśmy stadion sportowy i Miejską Bibliotekę.

      Po tej kulturalno -edukacyjnej "uczcie" przyszła pora na wesołą zabawę w Centrum Zabaw Wywrotki. Wyjazd był bardzo udany.

      /Renata Drzymała/

     • Badminton

     • W dniu 23 listopada 2022 roku  w hali sportowej SP Straszęcinie odbyły się półfinały wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej dziewcząt i chłopców. Doskonale spisały się dziewczęta, Sandra Łaz klasa VIII b  oraz Maja Nowak klasa VIII a zajmując IV miejsce. Zabrakło szczęścia w drodze do awansu, dwa punkty zdecydowały o porażce. W meczu decydującym dziewczęta uległy 2:3  SP 13 Mielec. Natomiast chłopcy nie mięli szczęścia w losowaniu trafiając na wyżej rozstawione zespoły SP 2 Dębica i SP 13 Mielec. Po zaciętej i wyrównanej walce Igor Rakoczy i Kamil Mieszkowicz klasa VIII a  wywalczyli V miejsce.

      Dziękujemy za walkę

      / Lesław Jachowicz/

     • Szkolny TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

     • W dniach 21-25 listopada 2022r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Tolerancji i Życzliwości w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W tym dniu członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali różne akcje i przedsięwzięcia. Ponadto, każdego dnia, cała społeczność szkolna integrowała się poprzez różnorodne działania, aby w ten sposób pokazać, że mimo wielu różnic tworzymy jedną całość.

      Pierwszego dnia, Samorząd Uczniowski przygotował “listki życzliwości, na których uczniowie mogli napisać miłe sentencje. Życzliwość to mało kosztowna inwestycja, ale zyski, jakie ze sobą niesie mogą być naprawdę ogromne. Jest także niezbędnym elementem w budowaniu relacji międzyludzkich. Ponadto na szkolnym korytarzu pojawiło się “drzewko życzliwości”, na którym każdy uczeń i nauczyciel mógł przyczepić podziękowania, przeprosiny lub życzenia dla dowolnej osoby, albo zwyczajnie napisać coś miłego. Mamy nadzieję, że otrzymana w tym dniu życzliwość będzie pielęgnowana. Serdecznie zachęcamy do dzielenia się życzliwością każdego dnia w roku. Sprawiajmy by każdy dzień w naszej szkole był dniem wyjątkowym, pełnym uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji i tolerancji.  

      Drugiego dnia w szkole zakwitł  ŻÓŁTY KOLOR ŻYCZLIWOŚCI I OPTYMIZMUPoprosiliśmy o ubranie się każdego tego dnia na żółto. Wszyscy aktywnie włączyli się do realizacji naszego pomysłu. W szkole dominował kolor żółty, były także i takie klasy w których wszyscy mieli ubrania w tym kolorze. 

      Trzeciego dnia Samorząd Uczniowski przygotował „życzliwą fotobudkę w której chętni, mieli możliwość zrobić sobie z kolegą lub koleżanką “uśmiechnięte zdjęcie”. Przy okazji dobrej zabawy i bezcennej pamiątki, fotobudka promowała takie wartości jak: życzliwość, szacunek i przyjaźń. “Życzliwe zdjęcia” cieszyły się bardzo dużą popularnością. 

      Czwartego dnia w szkolnej świetlicy odbyła się impreza w stylu lat 80, czyli nostalgiczny powrót do czasu neonowych getrów, energetycznych kolorów i błysku świateł dyskotekowych. Jeśli lata 80., to nie mogło zabraknąć modowego szaleństwa oraz wyjątkowej muzyki. Rytmy disco szybko rozkołysały uczniów, którzy poddali się tanecznym pląsom. Śmiało można stwierdzić, że impreza była udana. Wszyscy bardzo dobrze się bawili wracając do domu z uśmiechem na twarzy. 

      Ostatniego dnia obchodów Tygodnia Tolerancji uczniowie w klasach utworzyli krąg przyjaźni i życzliwości, w którym złapali się za dłonie i uśmiechnęli się wzajemnie do siebie. 

      W tym dniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania. Głównym celem popularyzacji tego święta było przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są rodzina, przyjaźń, dzieciństwo, przyjaciel, miłość czy ciepło. Z tym wszystkim kojarzy się Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. Wszyscy uczniowie mile nas zaskoczyli. Nie było chyba w szkole tego dnia osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia albo w przebraniu misia. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. My dorośli także powróciliśmy pamięcią do swojego dzieciństwa. Z radością a niejednokrotnie z dumą przedstawialiśmy swoich pluszowych przyjaciół. Z tej okazji kasa 4 na lekcji informatyki wykorzystując drukarke 3D zaprojektowała swojego misia. Na zakończenie spotkania stwierdziliśmy zgodnie, że świat bez przyjaciół byłby bardzo ubogi. 

       Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości uświadomił społeczności szkolnej ważne wartości w życiu człowieka. Przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi. Mamy nadzieję, że nauka płynąca z podjętych działań zostanie w naszej społeczności na zawsze, a uprzejmość, życzliwość i wzajemny szacunek będą towarzyszyły nam każdego dnia. 

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! 

      /opiekun SU Anna Leśniak/

      Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości sprzęt był wykorzystywany do realizacji zaplanowanych zadań i w przygotowaniu fotobudki. #LaboratoriaPrzyszłosci

     • „Zabawa jesienna” klas I – III​​​​​

     •   „Dawno temu, kiedy prace polowe zostały zakończone, a jesienna szaruga zatrzymywała ludzi przy ciepłym piecu, zaczynał się na wsiach czas zabaw. Wieczór w wigilię świętego Andrzeja poświęcano na wróżby dotyczące przyszłego życia. Wierzono, że na przełomie jesieni i zimy duchy obecne wśród żywych mogły odsłaniać tajemnice przyszłości.” Dawne wierzenia odeszły w przeszłość, pozostała tylko tradycja organizowania zabaw dla dziewcząt i chłopców.

      We wtorek 22 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa dla klas I – III. Motywem przewodnim była kolorowa jesień. Piękna dekoracja, jesienne barwy i symbole na ubraniach dzieci świadczyły o motywie.

      Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Hiacynta Jamróz, która powitała zebranych i zaprosiła do wspólnej zabawy. Następnie pałeczkę przejął wodzirej. Pod jego przewodnictwem, przy dźwiękach skocznych melodii dzieci „tańczyły”, wprawiając w ruch każdą cząstkę swojego ciała. Nie zabrakło także konkursów, zgadywanek „w ciemno”, „bitwy na kulki” i innych ciekawych zabaw, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział. Śmiechu i radości było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

      Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali wychowawcy i opiekunowie: Maria Jamróz, Anna Jachowicz, Faustyna Dąbrowska, Natalia Szewczyk, Damian Tomecki, Beata Wojciechowska – Durda.

      Imprezę zorganizowały Panie: Anna Jachowicz, Maria Jamróz, Beata Wojciechowska - Durda.

       

      /Beata Wojciechowska – Durda/

       

     • Konkursy kuratoryjne

     • Miło nam poinformować, że w bieżacym roku szkolnym nasi uczniowie wezmą udział w konkursach kuratoryjnych z następujących przedmiotów:

      - język niemiecki,

      - język angielski,

      - matematyka,

      - język polski,

      - chemia,

      - informatyka.

      Wszystkim uczestnikom konkursów życzymy powodzenia, a nauczycielom przygotowującym uczniów do w/w konkursów serdecznie dziękujemy. 

     • Charytatywny koncert patriotyczny

     • 20 listopada odbył się w naszej szkole charytatywny koncert patriotyczny na rzecz uczennicy „zerówki”, Mai Watracz. Dziewczynka od urodzenia boryka się z poważną chorobą, która uniemożliwia jej poruszanie się. Przeszła już trzy skomplikowane operacje, a czekają ją następne, bardzo kosztowne zabiegi, bez których nie będzie mogła normalnie funkcjonować. Najbliższa operacja, którą zaplanował Paley European Institute na grudzień bieżącego roku to koszt 400 000 zł, jak poinformowali nas rodzice Majki podczas krótkiej prezentacji.  

      Listopad to miesiąc wspomnień, refleksji, zadumy… W niedzielne popołudnie tłumnie zebrali się zaproszeni goście, cała społeczność szkolna oraz wielu ludzi o wielkim sercu, którzy zechcieli usiąść, posłuchać wspaniałych interpretacji pieśni patriotycznych wykonanych przez młodych artystów, skosztować smakowitego bigosu i zaopatrzyć się w ciasto do niedzielnej kawy, a przy tym wesprzeć zbiórkę dla Mai.

      Zaproszenie na koncert przyjęły wszystkie gminne szkoły, zaśpiewali, zagrali  i zatańczyli ich reprezentanci, gościliśmy też znanego z programu telewizyjnego The Voice of Poland Wojtka Malinowskiego, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Mielcu oraz artystkę z technikum. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z „zerówki” wraz z Mają, bohaterką dnia, Milena Arabasz, Zuzanna Pietryka, Magdalena Bukowska, Krystian Sieczka, Jagoda Nowak, Maja Nowak, Krzysztof Hyjek, Maja Nowak, Patrycja Marmura i Kornelia Sajek.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie.

      Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do pana Andrzeja Głaza, wójta gminy za objęcie wydarzenia honorowym patronatem, pani Renacie Paterak, gminnej sekretarz, wszystkim radnym gminnym na czele z przewodniczącym, panem Waldemarem Maziarzem. Dziękujemy panu Tomaszowi Flisowi, dyrektorowi GZAZ w Maliniu za pomoc w przygotowaniu akcji promocyjnej i wydruk pamiątkowych dyplomów, pani Małgorzacie Janeczek, prezes SCH w Tuszowie Narodowym oraz panu Stanisławowi Frącowi, kierownikowi piekarni w Chorzelowie za ofiarowanie chleba i składników na serwowane potrawy, księdzu Andrzejowi Ramsowi, proboszczowi chorzelowskiej parafii, pani Patrycji Bednarskiej, dyrektor Gminnej Biblioteki w Tuszowie Narodowym, dyrektorom szkół i wszystkim lokalnym przedsiębiorcom. Specjalne podziękowania należą się rodzicom uczniów klasy V, którzy chętnie podjęli się upieczenia ciast, pani Joannie Kaszy za opiekę nad stoiskiem ze smakołykami oraz wszystkim rodzicom, którzy poświęcili swój wolny czas. Swoją obecnością oraz wsparciem merytorycznym i finansowym zaszczycili uroczystość przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Mielec. Podzielili się z obecnymi krótką definicją patriotyzmu, przedstawili działalność w pigułce i dodali rangi wydarzeniu, prezentując się w replikach polskich mundurów, ufundowali też symboliczne nagrody dla uczestników. Cały występ wytrwale prowadziła pani Hiacynta Jamróz, dyrektor szkoły oraz wicedyrektor – pani Monika Klich. Na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy i wykonano pamiątkowe zdjęcie. Dzięki wspólnym działaniom i otwartym sercom udało się zebrać całkiem pokaźną kwotę  8835,95 zł. Razem możemy więcej!

      /Renata Drzymała/

       

     • Kwesta dla Mai Watracz

     • 19 i 26 listopada odbyły się organizowana przez Jednostkę Strzelecką 2093 im.gen. broni Wł. Sikorskiego w Mielcu kwesty na rzecz naszej uczennicy Mai Watracz. Wolontariusze zbierali pieniądze przed mieleckimi sklepami. Jesteśmy dumni z uczniów klas VIII naszej szkoły, którzy odważnie podjęli wyzwanie i w mroźną sobotę poświęcili swój czas, aby pomóc Mai zebrać środki na operację.

      Byli to uczniowie klasy VIIIa: Igor Rakoczy, Marek Bukowski, Tomasz Głodzik, Mateusz Czachor, Maja Nowak, Patrycja Marmura, Marta Pazdro, Anna Gagat, Adrian Sieczka, Kacper Królikowski, Przemek Piekarski, Kamil Mieszkowicz, Daria Dzik i Szymon Pyź oraz uczniowie z klasy VIIIb: Dominik Szot, Katarzyna Rusin, Oliwia Motyka, Mateusz Bąk, Aleksandra Strycharz, Sandra Łaz i Maja Hyjek. Szczególne uznanie należy się Marcie Pazdro i Kacprowi Królikowskiemu, którzy kwestowali przez dwie kolejne soboty. Podziękowania kierujemy również do rodziców za transport młodzieży i do pani Katarzyny Sikory za koordynację tych działań. 

      /Renata Drzymała/

    • TYDZIEŃ TOLERANCJI
     • TYDZIEŃ TOLERANCJI

     • Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka. Aby podkreślić ich znaczenie uczniowie z naszej szkoły od 21 do 25 listopada wezmą udział w różnych czynnościach. Głównym celem tych działań będzie uzmysłowienie uczniom, że życzliwość i tolerancja to początek oraz podstawa w budowaniu wzajemnego zaufania, a także pozytywnych relacji międzyludzkich. 

      W ramach obchodów ,,Tygodnia Tolerancji'' Samorząd Uczniowski przygotował: 

      Poniedziałek - Wrzuć do kosza serdeczności dobre słowo!  

      WtorekUbierz się w kolor optymizmu i radości! Załóż element stroju w kolorze żółtym.  

      Środa - Życzliwość w kadrze malowana - zróbmy sobie wspólne zdjęcie w fotobudce!  

      CzwartekŻyczliwość to fajna sprawa, dużo śmiechu i zabawa (w stylu lat 80.)! 

      Piątek - Iskierka tolerancji. Tego dnia o godzinie 8:00 w swoich klasach złapiemy się za ręce tworząc krąg przyjaźni i życzliwości oraz uśmiechniemy się wzajemnie do siebie.  

       

      Zapraszamy uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy w Tydzień Tolerancji. Udowodnijmy, że tolerancja jest w modzie, a każdy z nas jest swego rodzaju projektantem. Jeśli będziemy używać takich materiałów jak miłość, szacunek, zrozumienie i akceptacja to tolerancja będzie niezmienna i ponadczasowa. 

      /Samorząd Uczniowski/

     • Chłopcy z klas V – VI w finałach wojewódzkich

     • W dniu 16 listopada 2022 roku w Straszęcinie koło Dębicy  odbył się półfinał wojewódzki chłopców w ramach Igrzysk Dzieci. Nasi chłopcy w składzie: Krzysztof Hyjek, Szymon Łukasik  klasa VIa  oraz Mateusz Turkosz klasa V  -  po pięknej walce wywalczyli awans do finałów wojewódzkich ( grono 12 najlepszych szkół na Podkarpaciu).

      Gratulujemy

      / Lesław Jachowicz/

     • Dyplom "Szkoła do hymnu"

     • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

      w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

      W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

      Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-w-michalickim-zespole-szkol-ponadpodstawowych. 

      Z wyrazami szacunku

      Biuro Ministra 
      Ministerstwo Edukacji i Nauki 

     • Święto Niepodległości Polski 11 Listopada

     • W dniu 11 listopada pani dyrektor Hiacynta Jamróz, pani Grażyna Król i delegacja uczniów z naszej szkoły z pocztem sztandarowym udała się na uroczystości rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę do Tuszowa Narodowego. Uroczystości rozpoczęły się w kościele od uroczystej Mszy świętej za ojczyznę. Następnie uczestnicy Mszy św. na czele z wójtem gminy Tuszów Narodowy, panem Andrzejem Głazem, przedstawicielami gminy, pocztami sztandarowymi, strażakami, dyrektorami szkół podstawowych, dziećmi niosącymi flagę oraz mieszkańcami gminy udali się pod pomnik generała Władysława Sikorskiego. Następnie wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Później wysłuchaliśmy przemówienia wójta gminy. Na koniec uroczystości została pięknie odśpiewana pieśń żołnierska " Rozkwitały pąki białych róż".

      /G. Król/

     • Święto Odzyskania Niepodległości

     • 10 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Montaż słowno muzyczny pod kierunkiem p. Renaty Lasek wspomaganej przez p.Małgorzatę Maziarz przygotowała klasa VIIb wspierana muzycznie przez klasę VIa. W akademii gościnnie wystąpili uczniowie klasy VIIIb: Mateusz Bąk i Kornelia Sajek.

      #SzkołaDoHymnu

      Na otwarcie uroczystości wszyscy uczniowie przy akompaniamencie w wykonaniu p. Arkadiusza Chwałka zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego włączając się tym samym w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Następnie młodzież przedstawiła krótką część artystyczną, w której oddała hołd rodakom, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność Polski i przypomniała najważniejsze postacie i wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości. W tej części wypowiedzi i wiersze przeplatane były piosenkami o Polsce w pięknym wykonaniu m.in. Kornelii Sajek.

      Nad nagłośnieniem i stroną muzyczną akademii czuwał p. Arkadiusz Chwałek, a dekorację przygotowała p. M.Maziarz.

      Ostatnim elementem uroczystości było wręczenie dyplomów i pucharów zdobytych przez uczniów w różnych zawodach i konkursach w  październiku i listopadzie

      Cała uroczystość utrwalona była aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Filmik z występami recytatorsko - wokalno - instrumentalnymi przygotował Igor Rakoczy z klasy VIIIa.

                                                                                                                                                /M. Maziarz/

     • Akcja edukacyjna "Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

     • 7 listopada uczniowie z klas VII i VIII brali udział w spotkaniu z Paniami z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie: podkomisarz Joanną Maziarz - Korb, młodszą aspirant Katarzyną Bekhadyś oraz Natalią Korb w ramach akcji edukacyjnej "Hazard? Nie daj się wciągnąć". Jej celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych.

      Akcja odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów i wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych. Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Ma także pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

      Podczas prelekcji uczniowie mieli możliwość obejrzeć kilka krótkich filmików związanych z tematyką hazardu, a Panie  prowadzące wykład podkreśliły, że hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie.

      Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w akcji uczniowie uzmysłowili sobie z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

      /H. Jamróz/

     • Wycieczka do Tuszowa Narodowego

     • 4 listopada uczniowie klasy IV pod opieką pani Ewy Krępy i pani Sylwii Skolimowskiej wyruszyli do Tuszowa Narodowego, aby wziąć udział w niezwykłej lekcji historii. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Centrum Pamięci Generała W. E. Sikorskiego. Czwartoklasiści zostali bardzo ciepło przywitani przez Panią Karolinę Dulik, która przeprowadziła zajęcia. Najpierw zapoznała uczniów z życiem i działalnością naszego wielkiego Rodaka. Przedstawiła wiele faktów, które wzbudziły ogromne zainteresowanie i skłoniły do zadawania pytań. Następnie każdy miał możliwość indywidualnego zwiedzania Izby Pamięci. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się oryginalne dokumenty, rozkazy, listy, książki, zdjęcia, mundury oraz cenne pamiątki rodzinne. Uczniowie wpisali się do księgi pamiątkowej, po czym udali się przed pomnik Generała, aby zapalić znicz. Przed budynkiem biblioteki obejrzeli też tablicę z nazwiskami mieszkańców gminy, którzy brali udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Piękna pogoda zachęcała do spaceru. Pani przewodnik poprowadziła grupę na tuszowski cmentarz. W kaplicy w chwili ciszy wszyscy oddali hołd Generałowi Sikorskiemu. Kolejnym punktem na trasie wędrówki była Golgota Wschodu upamiętniająca zmarłych na „Nieludzkiej Ziemi” w czasie II wojny światowej. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze obok krzyża wzniesionego w setną rocznicę istnienia Parafii Tuszów Narodowy.

      Uczniowie klasy IV przekonali się, że nasza gmina ma bogatą historię. Wielu jej mieszkańców wsławiło się, walcząc o wolność Ojczyzny. Pamięć o nich powinna być wiecznie żywa wśród kolejnych pokoleń. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Patrycji Krempie i Pani Karolinie Dulik za zorganizowanie niezapomnianej lekcji historii.

                                                                                                      /E. Krępa/

       

     • Zawody szachowe

     • W dniu 4 listopada 2022 roku odbyły się mistrzostwa powiatu mieleckiego w szachach drużynowych w kategorii Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej. W obydwu kategoriach nasi szachiści zajęli IV miejsce , tuż za podium. W Igrzyskach Dzieci startowało 12 drużyn, do podium zabrakło 0,5 pt.

      Skład zespołu : Maksoń Julia, Ziobroń Antoni, Łukasik Szymon, Ziobroń Jan.

      W Igrzyskach  Młodzieży Szkolnej  startowało 10 drużyn,  przy równej liczbie punktów dużych, decydowały punkty pomocnicze.

      Skład zespołu: Ziobroń Maja, Hyjek Maja, Piekarski Przemysław, Bukowski Marek.

      Gratulujemy!!!

      / Lesław Jachowicz/

     • Akcja MEiN "Szkoła pamięta"

     •  

       Na przełomie października i listopada nasza szkoła przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji           i Nauki "Szkoła pamięta 2022".

      "Szkoła Pamięta" to akcja odbywająca się w okresie , w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci nie tylko o bohaterach narodowych, ale także o tych lokalnych, którzy są związani z historią naszego regionu.

      W ramach ministerialnej akcji #SzkołaPamięta podjęto następujące inicjatywy:

                  Wszystkie klasy wraz z wychowawcami, odwiedziły lokalne miejsce pamięci narodowej aby zapalić znicze oraz minutą ciszy i modlitwą uczcić pamięć poległych w obronie naszej ojczyzny.                      Takim miejscem jest kapliczka wybudowana przez mieszkańców Malinia jako wotum wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej za cudowne ocalenie całej wioski od pacyfikacji niemieckiej w dniu            2 sierpnia 1944 r.
              Młodsze klasy 0-III przygotowały piękne prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Powstała gazetka pod hasłem ”Ci, co odeszli są w naszych sercach i pamięci”, poświęcona pamięci poległych za ojczyznę, oraz wszystkim zmarłym z naszych rodzin. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Wszystkich Świętych w naszej kulturze i religii. Podczas zajęć były czytane wiersze: "Zaduszkowe płomyki" Hanny Łochockiej oraz "Znicze" Danuty Wawiłow. Została przygotowana gazetka ścienna o Generale Władysławie Sikorskim, która była podstawą do zajęć na temat ważnej postaci historycznej pochodzącej z naszego regionu.  Uczniowie klasy III b wzięli udział w klasowym koncercie pieśni religijno - patriotycznych ph. "Pamiętamy".
                4 listopada uczniowie klasy IV wzięli udział w wycieczce do Tuszowa Narodowego. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Centrum Pamięci Generała W. E. Sikorskiego. Uczniowie zostali zapoznani z życiem     i działalnością naszego wielkiego Rodaka. Obejrzeli zgromadzone w muzeum eksponaty, między innymi oryginalne dokumenty, rozkazy, listy, książki, zdjęcia, mundury oraz cenne pamiątki rodzinne. Zapalili znicz pod pomnikiem Generała. Ponadto  mieli możliwość zobaczenia tablicy z nazwiskami 48 mieszkańców gminy, którzy brali udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Następnie przeszli pod Golgotę Wschodu upamiętniającą zmarłych na „Nieludzkiej Ziemi” w czasie II wojny światowej.
                   Również 4 listopada z inicjatywy p. G.Król- zaproszono do szkoły pana Piotra Pszenicznego, prezesa Stowarzyszenia "Prawda i Pamięć" z Mielca. Pan Piotr spotkał się z uczniami starszych klas, przywiózł ze sobą pozycje książkowe o znanych bohaterach naszego regionu, komiksy historyczne, repliki broni z czasów II wojny światowej oraz mundury żołnierzy walczących w partyzantce. Uczniowie dowiedzieli się kto walczył za wolność naszej ojczyzny w naszej okolicy, gdzie można znaleźć więcej wiadomości na ich temat oraz gdzie zostali oni upamiętnieni. Przypomniał również historię Orląt Lwowskich- dzieci, które walczyły bohatersko o wyzwolenie Lwowa. Pan Piotr podkreślił jak ważny jest dla nas patriotyzm i czym on jest w czasie pokoju. Pod koniec spotkania uczniowie mieli okazję ubrać się w pamiątkowe mundury, wziąć do rąk broń noszoną przez młodych ludzi w czasie wojny i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. To byłą piękna, żywa lekcja historii, za którą bardzo dziękujemy panu Piotrowi Pszenicznemu.
                     Z inicjatywy p. R. Lasek,  klasa VII b oraz inni uczniowie przygotowują cykl prezentacji o największych polskich nekropoliach - do 15 listopada mają być gotowe i umieszczone na stronie szkoły.

                                                                                                                                                 /K. Nowak/

       

     • Pasowanie na ucznia

     • Jak co roku, 27 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00 wystąpieniem dyrektor szkoły pani Hiacynty Jamróz, która powitała wszystkich zebranych rodziców, nauczycieli i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów.

      Uczniowie pierwszych klas przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor pani Hiacynta Jamróz, w towarzystwie wychowawcy klasy pani Renaty Hyjek i nauczycieli uczących w tej klasie pań: Moniki Klich, Faustyny Dąbrowskiej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Wyszyńskiego w Maliniu. Wszyscy rodzice śledzili z wielkim skupieniem każdą chwile tak ważnej uroczystości. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, które sfinansowało ZS w Maliniu, pamiątkowe książki zakupione przez rodziców i legitymacje szkolne. W ramach kampanii Instytutu Książki, zatytułowanej „Mała książka-wielki człowiek”, która ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, nasza szkoła otrzymała nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyprawki Czytelnicze zawierające książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet zostały w sposób uroczysty wręczone uczniom tego ważnego dnia.

      Kochane Pierwszaki!
      Cieszę się, że jesteście już pełnoprawnymi uczniami i życzę Wam powodzenia oraz sukcesów w nauce. Jestem przekonana, że od tej pory, będziecie godnie reprezentowali naszą SZKOŁĘ, a zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością. Mam nadzieje, że słowa Janusza Korczaka „ Niech wyrosną z Was tacy, którzy do gwiazd wzlecieć zapragną” staną się motywacją do pokonywania trudności i realizacji swoich marzeń. W imieniu pani dyrektor i swoim składam podziękowania Radzie Rodzicom, paniom: Monice Klich, Faustynie Dąbrowskiej za pomoc w przygotowaniu uczniów do ślubowania i pasowania.

      /Renata Hyjek, zdjęcia Grażyna Król/ nagranie Katarzyna Sikora/

     • PRZEDSZKOLE PAMIĘTA

     • 27 października 2022 r. Publiczne Przedszkole w Ławnicy włączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. #SzkołaPamięta. Akcja ta ma miejsce w okresie, w którym w sposób szczególny wszyscy wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – zarówno tej ogólnonarodowej jak i lokalnej. W związku z tym w minionym tygodniu, poprzedzającym święto Wszystkich Świętych, przedszkolaki ze wszystkich grup wykonały przepiękne prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

      /Małgorzata Pieróg/

   • Kontakty

    • Zespół Szkół w Maliniu,
    • Malinie 220
     39-331 Chorzelów
     Poland
    • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
    • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
    • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów:

     zsmalinie@interia.eu
  • Galeria zdjęć

    brak danych