• Spotkanie z podróżnikiem

     • 13 lutego po raz kolejny odwiedził nas podróżnik, pan Maciej Kras z grupy Trzask. Tym razem podzielił się z nami wrażeniami z podróży do USA na Zachodnie Wybrzeże. Z uczniami klas 0-VIII spotkał się w dwóch turach.

      W swojej opowieści połączonej z prezentacją pan Maciej przedstawił informacje dotyczące podróży po czterech stanach: Nevadzie, Arizonie, Utah i Californi. Były więc opowieści o Las Vegas, Wielkim Kanionie Colorado, bizonach, Indianach z plemienia Navajo, Parku Narodowym Arches i jego łukach skalnych, Los Angeles i bezdomnych, Hollywood i alei gwiazd, San Francisco i Dolinie Krzemowej.  Podróżnik pokazał dzieciom zdjęcia z Parku Narodowego Sekwoja i Yesemit. Sporo czasu poświęcił legendarnej ROUTE 66, jej historii powstania i przyczynach degradacji. Opowiadał wtedy o miasteczkach-widmach, starych samochodach, opuszczonych stacjach benzynowych.

      Skoro tematem spotkania były USA, nie mogło zabraknąć opowieści o słynnej sieci  McDonalds – o jej historii i pierwszej restauracji. Uczniowie przy okazji tego spotkania mogli uzupełnić swoją wiedzę na temat jednostek miar i wag stosowanych w USA. Opowieść pana Macieja była przeplatana różnymi ciekawostkami np. o strefach czasowych, tablicach rejestracyjnych, pralniach publicznych, sekwojach, Butelkowym Lesie czy Dolarowym Barze.

      Spotkanie z podróżnikiem było interesujące i inspirujące. Może w przyszłości zaowocuje podróżami po świecie naszych uczniów.

                                                                                                                        /M. Maziarz/

       

     • TWORZYMY KOMIKSY

     • Uczniom klasy IV bardzo podobała się ostatnia lektura pt. "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Było to pierwsze szkolne spotkanie z komiksem, który wielu osobom bardzo przypadł do gustu. Dzieci nie tylko omówiły lekturę, ale zapoznały się z historią komiksu oraz zasadami jego tworzenia. Podsumowaniem cyklu lekcji było tworzenie jednej strony własnych komiksów według pomysłu uczniów. Dzieci dobrały się w grupy trzy i czteroosobowe, nie tylko same musiały wymyślić bohaterów i treść komiku, ale także podzielić się pracą. Zadanie wykonywali na dwóch lekcjach języka polskiego pod kierunkiem swojej nauczycielki Katarzyny Sikory. Dzięki takim zajęciom uczniowie w sposób praktyczny utrwalili zasady tworzenia komiksu według instrukcji, a także uczyli się współpracować w grupie i dzielić obowiązkami. Powstały piękne prace, grupy, którym udało się skończyć komiks w wyznaczonym czasie otrzymały oceny celujące, natomiast uczniowie, którzy nie dokończyli swoich prac, otrzymali oceny bardzo dobre. Dzieci świetnie ze sobą współpracowały, okazując pomoc i życzliwość. Na zakończenie każda grup prezentowały na forum klasy swój komiks, omawiała bohaterów i tematykę oraz wyjaśniała, skąd zaczerpnęli pomysł. Uczniowie uczyli się też oceniać pracę kolegów i koleżanek w sposób obiektywny, każda grupa przyznawała punkty od 1 do 5 komiksom swoich kolegów. Wcześniej nauczyciel wyjaśnił uczniom, że należy oceniać zaangażowanie i wkład pracy, a nie swoje prywatne sympatie. Obyło się bez sprzeczek, nikt też się na nikogo nie obraził, więc to już wielki sukces przeprowadzonych zajęć. Największe uznanie wśród czwartoklasistów zyskał komiks grupy, w której pracowali: Ania Trela, Michał Bień, Mateusz Figurski i Nikola Korycka. Podsumowaniem zajęć będzie wystawa plastyczna wszystkich komiksów w sali klasy IV, którą będzie można oglądać po feriach.

      /Katarzyna Sikora/

     • Bal karnawałowy 2024 inny niż zazwyczaj

     • W piątek 26 stycznia, uczniowie klas 0-III wraz z opiekunami panią Renatą Drzymałą, panią Marią Jamróz, panią Pauliną Ciejką, panią Faustyną Dąbrowską, panią Anną Jachowicz i panią Katarzyną Nowak wyruszyli do Tarnobrzega aby świetnie spędzić czas w sali zabaw "Fabryka Zabawy"

      Tam, z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii dzieci korzystały z dostępnych w sali sprzętów  a także mogły kupić pyszne babeczki, ciasteczka oraz gorącą czekoladę lub kakao. Wszystkich ogarnęła fala radośći, zabawy nie było końca. Pełni niezapomnianych wrażeń, wróciliśmy do naszej szkoły by oficjalnie rozpocząć upragnione ferie.

      /Katarzyna Nowak/

     • Bal Karnawałowy 2024 dla klas IV - VIII

     • We czwartek 25 stycznia dla wszystkich miłośników dobrej zabawy odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. W tym roku motywem przewodnim balu była elegancja na parkiecie. Samorząd Uczniowski zajął się dekoracją auli, którą zamienił na salę balową i zapewnił przybyłej młodzieży moc dobrej zabawy w rytmie najgorętszych przebojów. Przybyli na bal bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem brali udział we wszystkich proponowanych przez Samorząd zabawach, które dostarczyły im dużo śmiechu i pozytywnych emocji. Starsi uczniowie z klasy 8b uczyli młodszych kolegów bardzo popularnego na imprezach tańca zwanego „belgijką”, który okazał się wspaniałą zabawą integracyjną. Ujawniły się liczne talenty taneczne. Tego wieczoru odbył się również konkurs na Króla i Królową Balu. W młodszej grupie tytuł ten zdobyli Maciej Sowa oraz ex aequo Maja Skiba i Milena Arabasz. W grupie starszej ten tytuł przypadł Maciejowi Maziarzowi i Tosi Gąsce. Zabawą, która jednak najbardziej podbiła serca zgromadzonych była zabawa z krzesełkami, dostarczyła ona wiele emocji.

      Dużą atrakcją dla wszystkich uczestników była ścianka, przygotowana przez Panią Annę Leśniak, na tle której wszyscy bardzo chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

      Wspólna zabawa dała wiele radości i wszyscy ze smutkiem i żalem opuszczali salę, czując niedosyt. Kolejny taki bal już za rok! Czekamy z niecierpliwością!

      Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym uczniom za przygotowanie tej wspaniałej zabawy, szczególnie Tosi Gąsce, Mai Ziobroń, Arturowi Kamudzie, Maciejowi Maziarzowi.

       

                                  /Natalia Krawiec/

       

      #LaboratoriaPrzyszłości" - Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości sprzęt był wykorzystywany do realizacji zaplanowanych zadań.

     • Spotkanie z policjantem

     • Przed nami ferie, na które wszyscy czekają. Bardzo ważne w czasie wypoczynku jest bezpieczeństwo. W związku z tym w dniu 25 stycznia Dyrekcja szkoły zorganizowała spotkanie z policjantem asp. szt. p.o. komendanta Ryszardem Durdą w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Przypomniał on wszystkim, jak ważne jest myślenie i przewidywanie zdarzeń. Zwrócił uwagę na to, by przebywając w różnych atrakcyjnych miejscach, pamiętać o tym, co najważniejsze: zdrowie własne i innych. W czasie wolnym w zimie należy szczególnie uważać na próby korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych, które nigdy nie są ślizgawkami. Ponadto uważamy na drodze i w kontaktach z nieznajomymi. Spotkanie miało charakter interaktywny i przebiegło w miłej atmosferze. Z pewnością pomoże w bezpiecznym spędzeniu ferii zimowych.

      /M. Wieczerzak/

     • Zerówka - Dzień Babci i Dziadka.

     • 22 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Bohaterowie dnia - Babcie i Dziadziusiowie tłumnie przybyli do szkoły, aby wraz z wnukami celebrować swoje święto. Pani dyrektor Hiacynta Jamróz powitała zaproszonych gości, złożyła stosowne życzenia. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały wiersze i piosenki dla gości oraz przedstawiły jasełka. Po części artystycznej "dziadkowie" otrzymali od wnuków własnoręcznie wykonane upominki. Rodzice zadbali o poczęstunek. Miła, rodzinna atmosfera sprzyjała uroczystości. Serdeczne podziękowania składam Pani Dyrektor oraz pani wicedyrektor Monice Klich za przybycie i inaugurację wydarzenia oraz nieocenionym Rodzicom, którzy przygotowali salę oraz eleganckie przyjęcie dla naszych seniorów. 

      /Renata Drzymała/

     • Zerówka i klasa I w teatrze.

     • 18 stycznia klasy "0" i I wzięły udział w spektaklu Narodowego Teatru Edukacji pt. "Brzechwolandia". Na scenie Mieleckiego SCK podziwialiśmy znakomitą grę aktorską, mieliśmy okazję przypomnieć sobie znane i mniej popularne wiersze Jana Brzechwy w ciekawej i przykuwającej uwagę formie. Dzięki uprzejmości pani Alicji Skopińskiej - Parys, instruktorce tańca, zwiedziliśmy pomieszczenia Domu Kultury. Byliśmy w garderobie, która kryje przepiękne stroje ludowe wielu regionów Polski. Ich bogactwo nas zachwyciło. Jako ciekawostkę potraktować można informację, że wartość tych strojów zdecydowanie przewyższa wartość całego budynku... Odwiedziliśmy też galerię sztuki, salę baletową oraz studio filmowe. Pani Alicja przekazała nam istotne informacje o działalności SCK. Wyjazd był dla wszystkich ciekawą przygodą.

      /Renata Drzymała/

     • Wyjazd klasy IV do teatru i Pałacyku Oborskich

     • W dniu 19 stycznia 2024 roku uczniowie klasy IV pod opieką wychowawczyni Grażyny Król i pani Eweliny Łachut udali się do Mielca, do Domu Kultury na sztukę teatralną pod tytułem "Teatr ABC". Podczas spektaklu uczniowie mogli się dowiedzieć jak nie należy się zachowywać w teatrze i jak trudna jest praca aktora. Spektakl bardzo się uczniom spodobał i wyciągnęli z niego wnioski. 

      Po spektaklu udaliśmy się do Pałacyku Oborskich, gdzie mogliśmy zobaczyć piękne wnętrza i poznać jego historię. Kolejnym punktem programu była wystawa z czasów PRL. Uczniowie zaczęli od obejrzenia bajki z tamtych czasów o rozbójniku Rumcajsie. Wystawa, na której mogliśmy obejrzeć sprzęt, pamiątki, ubrania, gazety, a nawet narty, rowery i motorowery wzbudziła niemałe zainteresowanie. Pani, która nas oprowadzała opowiadała bardzo ciekawie o czasach PRL i odpowiadała na pytania dzieci. Dzięki tej wystawie uczniowie mogli przenieść się w czasie do młodości swoich dziadków lub rodziców. Na zakończenie uczniowie mieli za zadanie zrobić quiz sprawdzający to, czego się dowiedzieli. /opr. Grażyna Król


     • Odblaskowa Szkoła - wyniki

     •  

      /

      Od września do października 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół w Maliniu wzięli udział w konkursie „Odblaskowa szkoła”. To pilotażowy konkurs koordynowany przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Celem tej akcji było zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie promowania zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym. Ale też wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe. Konkurs ma na celu pokazać, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.  

      Cała społeczność szkolna brała udział w różnego rodzaju inicjatywach ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym poprzez udział w konkursach, prelekcjach, spotkaniach i zajęciach dodatkowych.  

      15 grudnia na stronie Komendy Policji Podkarpackiej pojawiły się ostateczne wyniki konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Zgodnie z podaną informacją Zespół Szkół w Maliniu zajął 10 miejsce w województwie podkarpackim, a 1 miejsce w powiecie mieleckim zdobywając aż 1203 pkt. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Anna Leśniak

      Dla uczniów naszej szkoły była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzięki tej akcji uczniowie wiedzą, że nawet mały element odblaskowy może niejednokrotnie uratować życie.  

      Wszystkim uczniom, nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom oraz sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tej akcji.  

      /A. Leśniak/

       

     • Rozpoczęliśmy rywalizację w piłce ręcznej

     • W dniu18 stycznia 2024 roku w hali sportowej w Jaślanach odbył się turniej półfinałowy w piłce ręcznej chłopców. Nasi uczniowie w składzie: Turkosz Mateusz, Kusek Natan, Gagat Paweł, Pyź Kacper, Sowa Maciej, Wlaź Michał klasa VI, Marek Miłosz klasa V , Pleban Marcin klasa IV, Sztuka Filip klasa III zajęli drugie miejsce przegrywając jedną bramką z SP Jaślany  po bardzo kontrowersyjnym sędziowaniu.

      Bardzo duże gratulacje za zaangażowanie i walkę.

       

      Natomiast w dniu 19 stycznia 2024 roku w hali sportowej w Wadowicach Górnych bezkonkurencyjne były nasze dziewczęta. Wygrały wszystkie mecze i awansowały do finału powiatowego. Na uwagę zasługuje fakt, że w klasie VI mamy tylko pięć dziewcząt. Zagrały wszystkie plus dwie dziewczynki z klasy V,  trzy z klasy IV i jedna z klasy III.

      Skład zespołu: Zalot Zofia, Kusek Sara, Skiba Maja, Klaus Natalia, Rudolf Oliwia klasa VI, Zalot Aleksandra, Jachowicz Emilia klasa V, Markulis Julia, Rymarowicz Marcela, Gałka Izabela klasa IV, Zalot Gabriela klasa III.

      Gratulujemy!!!  Życzymy powodzenia w finale.

      / Lesław Jachowicz/

     • Akcja ekologiczna "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" - kolejna edycja

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

      Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji  "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", prowadzonej w całej Polsce przez Green Office Ecologic. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami.

      W ramach akcji prowadzimy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie szkoły (w wyznaczonym miejscu) w terminie do 23 lutego 2024 r. Miejscem zbiórki będzie parking od sali gimnastycznej. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz szkoły. To okazja pozbycia się nieodpłatnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

      Podczas akcji NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK !!!

       

      ZACHĘCAMY DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO AKCJI. 

       

      Rodzaje elektrośmieci:

      Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:

      1. Pralki
      2. Suszarki do ubrań
      3. Zmywarki
      4. Urządzenia kuchenne, w tym kuchenki
      5. Piece elektryczne
      6. Elektryczne płyty grzejne
      7. Mikrofalówki
      8. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do gotowania i innego typu przetwarzania żywności
      9. Elektryczne urządzenia grzejne
      10. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń, łóżek, mebli wypoczynkowych
      11. Wentylatory elektryczne
      12. Urządzenia klimatyzacyjne
      13. Pozostały sprzęt wentylujący, wyciągi wentylujące i sprzęt konfekcjonujący

      Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

      1. Odkurzacze
      2. Zamiatacze do dywanów
      3. Pozostałe urządzenia czyszczące
      4. Urządzenia używane do szycia, dziania, tkania i innego typu przetwarzania wyrobów włókienniczych
      5. Żelazka i pozostałe urządzenia do prasowania, maglowania i pozostałe urządzenia służące do pielęgnacji ubrań
      6. Tostery
      7. Frytkownice
      8. Rozdrabniacze, młynki do kawy oraz urządzenia do otwierania i zamykania pojemników i opakowań
      9. Noże elektryczne
      10. Urządzenia do strzyżenia włosów, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałe urządzenia do pielęgnacji ciała
      11. Zegary, zegarki oraz urządzenia do celów odmierzania, wskazywania lub rejestrowania czasu
      12. Wagi
      13. Pozostałe małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

      Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny

      1. Komputery duże stacjonarne
      2. Stacje robocze
      3. Jednostki drukujące
      4. Komputery osobiste stacjonarne, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura
      5. Laptopy, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura
      6. Notebooki
      7. Drukarki
      8. Puste cartridge do drukarek
      9. Notepady
      10. Sprzęt kopiujący
      11. Elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania
      12. Kalkulatory kieszonkowe i biurowe
      13. Pozostały sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną
      14. Terminale i systemy użytkownika
      15. Faksy
      16. Telefaksy
      17. Telefony
      18. Automaty telefoniczne
      19. Telefony bezprzewodowe
      20. Telefony komórkowe
      21. Systemy zgłoszeniowe/sekretarki automatyczne
      22. Pozostałe produkty lub sprzęt służący do transmisji głosu, obrazu lub innych informacji za pomocą technologii telekomunikacyjnej

      Sprzęt audiowizualny

      1. Odbiorniki radiowe
      2. Odbiorniki telewizyjne
      3. Kamery video
      4. Sprzęt video
      5. Sprzęt hi-fi
      6. Wzmacniacze dźwięku
      7. Instrumenty muzyczne
      8. Pozostałe produkty lub urządzenia wykorzystywane do nagrywania lub kopiowania dźwięku lub obrazów, w tym sygnałów, lub wykorzystujące technologie przesyłu dźwięku i obrazu inne niż telekomunikacyjne

      Narzędzia elektryczne i elektroniczne

      1. Wiertarki
      2. Piły
      3. Maszyny do szycia
      4. Narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ lub śrub
      5. Narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań
      6. Narzędzia do rozpylania
      7. Kosiarki i inne narzędzia służące do prac ogrodowych
      8. Pozostałe narzędzia elektryczne i elektroniczne

      Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy

      1. Kolejki elektryczne lub tory wyścigowe
      2. Kieszonkowe konsole do gier video
      3. Gry video
      4. Sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi
      5. Zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym

      Przyrządy do nadzoru i kontroli

      1. Czujniki dymu
      2. Regulatory ciepła
      3. Termostaty
      4. Urządzenia pomiarowe używane w gospodarstwie domowym

      Automaty do wydawania

      1. Automaty do wydawania napojów gorących
      2. Automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami
      3. Automaty do wydawania produktów stałych
      4. Automaty do wydawania pieniędzy – bankomaty
      5. Inne wydające wszelkiego rodzaju produkty

      Baterie i akumulatory

      1. Baterie i akumulatory ołowiowe
      2. Baterie i akumulatory niklowo-kadmowe
      3. Baterie alkaliczne
     • Finał powiatowy w piłce koszykowej

     • W dniu 12 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbył się ostatni finał w piłce koszykowej. Po wspaniałej walce bezkonkurencyjne okazały się dziewczęta z naszej szkoły, kolejno pokonując SP Przecław, SP 11 Mielec oraz faworytki z SP Ruda (dziewczęta trenujące w ramach szkolenia z Polskiego Związku Koszykówki). Najlepszą zawodniczką turnieju została Zuzanna Sasor.

      Szkołę reprezentowały: Sasor Zuzanna, Bauer Milena, Gąska Antonina, Pleban Magdalena klasa VIII b, Gagat Magdalena klasa VIIIa, Przygoda Karolina klasa VII b, Nowak Jagoda, Słaby Oliwia, Krępa Maja klasa VII a, Myjak Wiktoria klasa VIIIa.

      Wielkie gratulacje za zdobycie złotego medalu w finale powiatowym. Powodzenia w dalszym etapie rozgrywek.

      / Lesław Jachowicz/

     • Brawo za medal !!!

     • W dniu 10 stycznia 2024 roku w hali sportowej SP11 Mielec rywalizowali chłopcy w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasi chłopcy walczyli do końca, zdobywając srebrny medal, czyli II miejsce w powiecie. Zdecydowanie pokonali SP Ruda oraz SP Przecław. W meczu finałowym minimalnie przegrali z SP 11 Mielec.

      Szkołę reprezentowali: Szymon Skiba klasa VIII b, Kamuda Artur, Gałka Patryk, Obara Maksymilian, Piskor Dawid klasa VIII b, Hyjek Krzysztof, Łukasik Szymon klasa VII a, Wilk Mikołaj, Kołek Oliwier, Kasprzak Przemysław klasa VII b.

      Dziękujemy za walkę i medal!

       

      / Lesław Jachowicz/

     • Koszykówki maraton zakończony

     • Po czwartym miejscu dziewcząt w kat. Igrzyska Dzieci. Chłopcy wywalczyli brązowy medal. W dniu 9 stycznia 2024 roku w hali SP 3 w Mielcu odbył się finał powiatowy w koszykówce chłopców. Po pięknej i wyrównanej walce nasi reprezentanci zajęli trzecie miejsce

      Skład reprezentacji szkoły: Turkosz Mateusz, Gagat Paweł, Sowa Maciej, Kusek Natan, Pyź Kacper, Galas Filip klasa VI, Marek Miłosz, Dziekn Eryk, klasa V, Pleban Marcin klasa IV, Sztuka Filip, Obara Karol klasa III

      Gratulujemy!!!

                                                                                                                                                         / Lesław Jachowicz/

     • Warsztaty literackie

     • 10 stycznia uczniowie klasy VIIIa i VIIIb wzięli udział w warsztatach literackich poświęconych lekturze „Mały Książę”. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią Patrycję Bednarską i panią Karolinę Dulik. Odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym. Na początku uczniowie losowali nazwę jednej z planet odwiedzanych przez Małego Księcia. W ten sposób znaleźli się w grupach, na które czekały atrakcyjne zadania. Pierwsze z nich dotyczyło znaczenia obecnych w książce symboli, kolejne wiązało się z osobą narratora i wydarzeniami z jego życia.  Najwięcej czasu zajęło zaprojektowanie i wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej planetę, na którą mógłby przybyć Mały Książę. Zadanie miało walor dydaktyczny – bohater powinien nauczyć się czegoś ważnego na temat zachowań obserwowanych wśród ludzi. Nie brakowało ciekawych pomysłów, a dzięki bogatym materiałom powstały oryginalne makiety. Na zakończenie grupy przedstawiły swoje refleksje, zebrane w różne formy literackie. Najlepsza praca plastyczna została nagrodzona przez panie bibliotekarki. Upominki otrzymała grupa w składzie: Milena Kurmaniak, Julia Ortyl, Julia Sasor, Mateusz Rodzeń i Magdalena Pleban. Najbardziej twórczą wypowiedź ułożyły: Antonina Gąska, Maja Ziobroń, Magdalena Gagat, Zuzanna Sasor, Marlena Vizauer. A oto jej fragment:

      Zazdrosny: Liczy się to, co się posiada, a co niby mam ja? Parę nędznych kwiatków, trochę trawy i to wszystko. Nie mam bogactw jak Bankier ani wiedzy Geografa. Inni dostali tyle cudownych rzeczy, a ja nic.

      Mały Książę: Myślę, że nie masz racji. Posiadasz więcej, niż ci się wydaje. Po prostu tego nie doceniasz. Zachowujesz się zupełnie jak moja Róża kiedyś. Ona też nie doceniała wszystkiego, co dla niej robiłem.

      „Dorośli są tacy niewdzięczni i zazdrośni” – pomyślał Mały Książę.

      Każda prezentacja została doceniona, a wymiana myśli okazała się cennym doświadczeniem. Czas upłynął zdecydowanie zbyt szybko, pozostaną miłe wspomnienia i zabrane na pamiątkę makiety. Podczas wyjazdu uczniami opiekowały się panie Ewa Krępa i Renata Lasek.

      Bardzo dziękujemy za fantastyczne zajęcia, które pomogły utrwalić wiedzę o lekturze i  rozwinęły wyobraźnię. Pozwoliły nie tylko usystematyzować ważne zagadnienia, ale także miło spędzić czas w gronie koleżanek i kolegów z równoległej klasy!

                                                                                                                                                              /Ewa Krępa/

     • Zaświadczenie

     • Szanowni Rodzice, w związku z tym, że decyzja w sprawie przyznania pomocy z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w formie dożywiania dziecka w szkole/przedszkolu wydawana jest do końca roku kalendarzowego, konieczne jest ponowne złożenie wniosku o przyznanie pomocy. Zaświadczenie należy dostraczyć do sekeratriatu szkoły lub do intendenta.  

     • Realizacja programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

     • Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klasy I realizowali program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym jego celem było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, domu, w Internecie oraz zachowania bezpiecznych realcji z rówieśnikami.

      Na podstawie proponowanych materiałów edukacyjnych podczas zajęć edukacji informatycznej uczniowie uczyli się rozróżniać sytuacje właściwego i niewłaściwego zachowania oraz wykonywali zadania praktyczne.

      Realizacja programu wspomagała kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczyła adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w tym programie wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

      Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Testu Bezpieczeństwa i otrzymaniem przez szkołę Certyfikatu potwierdzającego udział w XV edycji w/w programu edukacyjnego.

      /H. Jamróz/

  • Kontakty

   • Zespół Szkół w Maliniu,
   • Malinie 220
    39-331 Chorzelów
    Poland
   • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
   • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
   • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów:

    zsmalinie@interia.eu
 • Galeria zdjęć

   brak danych