Program Rozwoju Czytelnictwa

Podsumowanie projektu

Nasza szkoła w roku 2018 wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a realizowanym przy wsparciu Urzędu Gminy w Tuszowie Narodowym. 

CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł

Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12.000 zł

Wkład Gminy Tuszów Narodowy: 3.000 zł

Liczba zakupionych książek: 848, w tym lektur: 645, co stanowi 76% zakupionych książek.

Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami poprzez: 

-ankiety

-rozmowy indywidualne

-pedagogizacja rodziców na temat roli czytelnictwa w życiu i rozwoju dziecka (12.04.2018r.)

-gazetki informacyjne na korytarzach szkolnych

W zakupach uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych zakupiono książki uwrażliwiające uczniów na potrzeby osób niepełnosprawnych, pomagające dzieciom w nauce czytania metodą sylabową, książki, w których uczniowie poznają różne niepełnosprawności i uczą się ich akceptacji, dostosowano liczbę zakupionych lektur do ilości uczniów, aby były dostępne dla wszystkich.

Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów - uczniowie mają możliwość wypożyczania książek na długich przerwach, po lekcjach, są organizowane również dyżury w okresie ferii i wakacji.

Nasza szkoła kontynuowała współpracę z Biblioteką Publiczną w Tuszowie Narodowym poprzez:

-udział w lekcjach bibliotecznych

-udział w konkursach organizowanych przez bibliotekę

-konsultacje w sprawie zakupu nowości wydawniczych

-korzystanie z księgozbioru przez uczniów i nauczycieli

Podejmowanych było szereg akcji promujących czytelnictwo, zarówno przez biblioteke szkolną, jak i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli polonistów.

1. Zorganizowanie dwóch kącików czytelniczych, gdzie w czasie przerw uczniowie mogą poczytać książki – uczniowie i nauczyciele sami przynosili książki do kącików czytelniczych w ramach akcji „Podziel się książką” zorganizowaną przez szkolną bibliotekę, panią Ewelinę Łachut.

2. Zorganizowanie szkolnego konkursu recytatorskiego ph. „Poezja dla najmłodszych” dla klas I-III – uczniowie recytowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, wcześniej na lekcjach czytali i omawiali wybrane utwory. Organizatorką konkursu była pani Maria Jamróz.

3. Zorganizowanie klasowych konkursów plastycznych w klasach IIIa i IIIb na wykonanie okładki do lektur pt. „Puc, Bursztyn i gości” i „Dzieci z Bullerbyn” – uczniowie po omówieniu lektur szkolnych wykonali okładki do książek, które nawiązywały do ich tematyki. Konkursy i wystawy prac zostały zorganizowane przez wychowawczynie klas IIIa, Katarzynę Sikorę i IIIb, Annę Jachowicz.

4. Zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego ph. „Magiczny świat książek” dla klas I-III - zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie samodzielnej pracy plastycznej, będącej ilustracją do przeczytanej książki, pochodzącej ze zbiorów biblioteki szkolnej. Organizatorką konkursu i wystawy prac była pani Renata Hyjek.

5. Zorganizowanie szkolnego konkursu na najciekawsze opowiadanie dotyczące nowych przygód bohaterów lektur – uczniowie mieli za zadanie wymyślić i opisać przygodę bohaterów swoich lektur np. z „Akademii pana Kleksa”, „Mikołajka”, „Latarnika”, „Ani z Zielonego Wzgórza” itp. Organizatorkami konkursu były panie: Ewa Krępa i Katarzyna Sikora.

6. Udział w programie „Cała Polska czyta dzieciom” – panie bibliotekarki czytały wybrane utwory uczniom klas I-III, a także dzieciom z klas 0. Zapraszały gości, którzy również czytali uczniom książki i zachęcali do czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Koordynatorką udziału w akcji była pani Ewelina Łachut.

W ramach programu zostały również zakupione nowości wydawnicze, wybór książek był konsultowany z Biblioteką Publiczną w Tuszowie Narodowym. Zakuiono m. in.:

 • Książki z serii „Nela – mała reporterka”
 • Gilbert Delahaye książki z serii „Martynka”
 •  Małgorzata Musierowicz książki serii „Jeżycjada”
 • Joanna Jagiełło „Zielone martensy”
 • Francesca Simon „Koszmarny Karolek”
 • Yvette Żółtowska-Darska„Lewy chłopak, który zachwycił świat”
 • J. K. Rowling seria „Harry Potter”
 • J. R. R. „Władca pierścieni”

Mamy nadzieję, że nasza szkolna biblioteka spełni teraz oczekiwania uczniów i rodziców, dzieci bardzo chętnie ją odwiedzają i wypożyczają książki, cieszą się, że nie muszą już szukać lektur szkolnych po wszystkich sąsiednich bibliotekach. Dziękujemy za wszelką pomoc przy realizacji projektu, przygotowanie i przerowadzenie konkursów oraz akcji propagujących czytelnictwo. Jesteśmy bardzo wdzięczni Urzędowi Gminy w Tuszowie Narodowym za zgłoszenie naszej szkoły do projektu. Jego szkolną koordynatorką była pani Katarzyna Sikora.

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół w Maliniu,
  Malinie 220
  39-331 Chorzelów
 • (17) 7743220

  Publiczne Przedszkole w Ławnicy:
  (17) 747 90 10

Galeria zdjęć