• Wyjazd klasy IV i V do Mielca

     • 26 września klasy IV i V wyruszyły na pierwszą w tym roku wycieczkę. Ten nietypowy szkolny dzień rozpoczął się od wizyty w mieleckim Multikinie. Na dzieci czekały przygotowane już wcześniej zestawy popcornu i coli. Dzięki temu bardzo sprawnie można było przejść do sali kinowej i czekać na seans. Panie wychowawczynie wybrały film familijny pt. „King. Mój przyjaciel lew”. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali historię rodzeństwa, które zaopiekowało się zbiegłym zwierzątkiem. Inés i jej brat Alex postanowili pomóc maluchowi. W drodze do prawdziwego domu Kinga - Afryki - na przyjaciół czyhało wiele niebezpieczeństw. Nie zabrakło emocjonujących zwrotów akcji, czarnych charakterów i ludzi, którzy niespodziewanie ratowali lwiątko i jego młodych opiekunów z opresji.  Film przypomniał młodym widzom, jak ważne są więzi rodzinne i troska o potrzebujących pomocy. Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu był udział w lekcji bibliotecznej. Panie bibliotekarki z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filia Mielec przygotowały dla uczniów zajęcia o historii pisma i druku oraz etapach powstawania książki. Wykład był ilustrowany wartościową prezentacją multimedialną oraz cennymi egzemplarzami publikacji znajdujących się w księgozbiorze biblioteki. Na koniec dzieci mogły wypowiedzieć się na temat czytanych przez siebie książek. Na specjalnej planszy zapisały sformułowane przez siebie wnioski. Panie bibliotekarki przeprowadziły też quiz sprawdzający, jak dużo nasi uczniowie zapamiętali. Pojawiły się zagadki związane z treścią lektur szkolnych. Niezapomnianą pamiątką wizyty w bibliotece będą zakładki do książek. Wyjazd do Mielca zorganizowały: pani Anna Leśniak, pani Ewa Krępa i pani Ewelina Łachut.

     • WYJAZD KLAS VIII DO MIELCA

     • W poniedziałek 26 września klasy VIIIa i VIIIb pod opieką pań: Katarzyny Sikory, Grażyny Król i Lidii Rakoczy wyjechały na wycieczkę do Mielca. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Mielcu, gdzie uczniowie zapoznali się ze sposobem korzystania z księgozbioru, dowiedzieli się, jak można zamawiać i wypożyczać książki. Panie bibliotekarki pokazały uczniom, jak wygląda e-katalog i wytłumaczyły, jak można się zapisać do biblioteki. Uczniowie poznali historię placówki, która powstała na terenie Mielca w 1947 roku i jest instytucją, która przede wszystkim pomaga uczniom i nauczycielom w ich procesie dydaktycznym. Młodzież mogła zobaczyć starodruki, które znajdują się w bibliotece, a także dowiedzieć się, jakie konkursy są organizowane przez placówkę.

      Kolejną atrakcją była pobliska Bazylika św. Mateusza - najstarszy kościół w Mielcu, w którym znajdują się zabytkowe rzeźby i obrazy, a niezwykłe wrażenie robią wmurowane w ogrodzenie stacje Drogi Krzyżowej.

      Następnie przyszedł czas na integrację zespołów klasowych, uczniowie spędzili go w restauracjach i cukierniach na mieleckiej Starówce.

      Ostatnim punktem wyjazdu był spektakl teatralny pt. "Pan Tadeusz", na który klasy udały się do SCK w Mielcu. Przedstawienie zostało przygotowane na podstawie naszej epopei narodowej przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Uczniowie z wielką uwagą śledzili losy rodziny Sopliców i Horeszków, na co duży wpływ miał fakt, że obie klasy będą omawiać "Pana Tadeusza" niebawem na lekcjach języka polskiego:) Wszystkim podobał się spektakl pełen humoru, dodatkowo zachwycały piękne stroje, muzyka i scenografia, które przeniosły widzów do XIX.

      /Katarzyna Sikora, fot. Grażyna Król/

     • Sportowy rok szkolny 2022/23 rozpoczęty

     • W dniu 21 września 2022 roku na obiektach Stali Mielec odbyły się finały powiatowe w lekkoatletyce  klas VI w ramach Igrzysk Dzieci.

      W kategorii dzieci uczennica klasy V Oliwia Rudolf zdobyła brązowy medal w skoku wzwyż .  Kusek Sara wywalczyła IV miejsce w skoku w dal . Słaby Oliwia zajęła V miejsce. Natomiast w kategorii chłopców Szymon Łukasik wywalczył I miejsce i złoty medal w skoku wzwyż, tym samym uzyskał awans do zawodów wojewódzkich. W dniu zawodów odbyła się bardzo mila dekoracja, podsumowująca sportowy rok szkolny 2021 /22 szkół powiatu mieleckiego. Po raz kolejny tytuł  najlepszej szkoły z klasyfikacji powiatu zdobyła nasza szkoła. Otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę. Wyróżnieniem został uhonorowany nauczyciel mgr Lesław Jachowicz, za wkład pracy w promocje sportu wśród dzieci oraz wysokie wyniki w rywalizacji sportowej.

      W dniu 22 września 2022 roku odbyły się finały  powiatowe klas VII – VIII Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczniowie naszej szkoły zdobyli pięć medali: 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe. Bezkonkurencyjny w skoku wzwyż był Igor Rakoczy, zdobywając złoty medal. W rzucie dyskiem złoty medal zdobył Igor Daniel , a Szymon Skiba wywalczył medal brązowy. W rzucie oszczepem srebrny medal zdobył Mateusz Czachor, a w skoku wzwyż dziewcząt brązowy medal zdobyła Milena Kurmaniak. Ponadto IV miejsce zajęli Bauer Mateusz w rzucie dyskiem, Marmura Patrycja w skoku wzwyż, Marek Bukowski w biegu na 100 m, Karol Rosak – Matuszewski  w biegu na 1000 m , Turkosz Julia w biegu na 600m.

      Gratulujemy sukcesów

     • Spotkanie z policjantką

     • Dnia 21 września 2022 r. uczniowie klasy I-III uczestniczyli w spotkaniu z st.asp. Dorota Smyklą. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantką o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

      Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

      /F. Dąbrowska/

     • Akcja Sprzątanie Świata 2022

     • Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata 2022". Dzieci zostały wyposażone w foliowe rękawiczki i worki na śmieci. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu oraz segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, drogę w stronę Ławnicy i pobliską okolicę. Pomimo niesprzyjającej pogody akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystośc otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.

      /Anna Leśniak/

     • ,,Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole”

     •        To kampania dotycząca profilaktyki zdrowotnej i  efektów wczesnego zapobiegania chorobom zakaźnym. Inicjatorem działań było Ministerstwo Edukacji i Nauki z Głównym Inspektorem Sanitarnym i organizacjami pozarządowymi.

                  Nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się w tę akcję trwającą od 12 do 16 września 2022 r. Sale lekcyjne oraz szkolne korytarze zostały ozdobione plakatami profilaktycznymi, wykonanymi przez uczniów zarówno klas młodszych, jak i starszych. Na stolikach znalazły się ulotki informacyjne o chorobach zakaźnych i metodach ich zapobiegania. W czasie lekcji wychowawczych dzieci obejrzały filmy edukacyjne przygotowane przez MEiN, odnoszące się do profilaktyki chorób zakaźnych. Wychowawcy klas zadbali o przeprowadzenie klasowych dyskusji oraz gier i zabaw, dotyczących właściwych zachowań zdrowotnych. W ramach kampanii uczniowie wzięli także udział w prelekcji, poprowadzonej przez higienistkę szkolną, panią Teresą Świątek, która opowiedziała o chorobach zakaźnych i sposobach ochrony przed zarażeniem.

                  ,,Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” miał na celu uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Uczniowie zdali sobie sprawę z tego, iż intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do ciągłego podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia, a wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

      /Karolina Mitkiewicz, fot. Grażyna Król/

     • Obchody I rocznicy beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

     • 12 września 2021 roku wyniesiono na ołtarze bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości upamiętniające ten ważny dla naszej społeczności szkolnej dzień odbyły się w piątek 16 września. Uczniowie klasy 8b pod kierunkiem nauczycieli: Eweliny Łachut i Arkadiusza Chwałka  przygotowali montaż słowno-muzyczny. Swoim pięknym śpiewem uroczystość uświetniła uczennica Kornelia Sajek, a także uczniowie klasy 6a i 2. 

      Podczas akademii przypomniany został dekalog patrona naszej szkoły oraz jego znane słowa: „Czas to miłość!(…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”. Pozostaje nam tylko zacząć już dziś żyć zasadami, które dla nas pozostawił.

                                                                                                                                                              /Ewelina Łachut/

     • WYCIECZKA ROWEROWA KLASY VIIIa

     • W piątek 16 września klasa VIIIa pd opieką pań: Katarzyny Sikory i Lidii Rakoczy wybrała się na wycieczkę rowerową. Pomimo że wszyscy obawiali się deszczu, piątek przywitał piękną pogodą od samego rana. Najpierw wychowawczyni przypomniała zasady obowiązujące podczas wycieczki rowerowej, w tym dotyczące przepisów ruchu drogowego i bezpieczeństwa. Uczniowie z opiekunami wyruszyli w kierunku Sarnowa, który był miejscem docelowym wyjazdu. Jechali przez Ławnicę, Grochowe I i Czajkową, gdzie obok szkoły podstawowej był pierwszy postój. Tam też miało miejsce niespodziewane spotkanie z policjantem - panem dzielnicowym, który widząc wycieczkę rowerową, jeszcze raz przypomniał o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Pochwalił uczniów klasy VIIIa za posiadanie odblaskowych kamizelek, zdyscyplinowanie na drodze i słuchanie poleceń opiekunów. Zwrócił uwagę na ważną rolę zachowania właściwych odległości podczas wycieczki rowerowej oraz odpowiednio przygotowanych rowerów wyposażonych w elementy odblaskowe.

      Podczas wizyty w Czajkowej uczniowie dowiedzieli się, po co została wybudowana zabytkowa dzwonnica, jaką rolę pełni Nadleśnictwo Czajkowa i kiedy powstało.

      Następnie grupa rowerzystów dotarła do Sarnowa, gdzie najpierw odwiedziła zabytkowy kościół i odmówiła modlitwę w intencji Ojca Świętego. Wszyscy byli zachwyceni jego pięknym otoczeniem i drewnianymi stacjami Drogi Krzyżowej wokół kościoła. Uczniowie poznali historię powstania Sarnowa i parafii katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, odwiedzili też cmentarz ewangelicki nawiązujący do czasów, kiedy Sarnów był kolonią niemiecką.

      Kolejnym punktem programu było ognisko i rekreacja na terenie prywatnej działki w środku lasu, którą mogliśmy odwiedzić dzięki uprzejmości jej właściciela, pana Zbigniewa Leśniaka. Uczniowie byli zachwyceni tym urokliwym miejscem ze stawem, domkiem letniskowym, ławeczkami, huśtawkami i miejscem na ognisko. Niektórzy po raz pierwszy w życiu piekli kiełbaskę na własnoręcznie zaostrzonym kiju z lasu i twierdzili, że tego smaku nigdy nie zapomną. Patrycja Marmura serwowała ciepłą herbatkę dla uczniów i kawę dla nauczycieli. Było bardzo wesoło, a zabawa w chowanego w środku lasu okazała się niesamowitą atrakcją. Największym zaangażowaniem wykazał się Adrian Sieczka, którego kryjówki okazały się nie do pobicia:) Bardzo dziękujemy panu Zbigniewowi za wspaniałą gościnę w tym niezwykłym miejscu.

      W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili Dębiaki, poznali historię młyna wodnego i pobliskiej kapliczki, dowiedzieli się też, gdzie kiedyś była szkoła podstawowa i jaką obecnie pełni funkcję jej budynek.

      Nie obeszło się bez awarii i uszkodzonego łańcucha w rowerze Kamila Mieszkowicza, ale to już tradycja wycieczek rowerowych klasy VIIIa:) Następnie przez Grochowe II i Ławnicę, uczniowie dotarli do Malinia, i do swoich domów. Wszyscy twierdzili, że to był bardzo udany wyjazd.

      /Katarzyna Sikora/

     • Uroczystości odpustowe

     • W dniu 8 września 2022 uczniowie naszej szkoły z klas V-VIII uczestniczyli w uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie. Słowo homilii do dzieci, młodzieży, dyrekcji, nauczycieli wygłosił ks. dr hab. Józef Młyński, profesor akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podniosłość uroczystości nadawała też obecność Pocztu Sztandarowego Szkoły. We mszy św. uczestniczył wójt Gminy Tuszów Narodowy pan Andrzej Głaz i przewodniczący Rady Gminy pan Waldemar Maziarz.

      Słowa homilii przypominały, że wychowanie młodych ludzi musi być zgodne z wartościami, pełne miłości do człowieka, Ojczyzny, Boga. Kaznodzieja podkreślał ważność pokoju na świecie, mówił o przywiązaniu do polskości, naszych rodzimych tradycji. Wspólna modlitwa całej społeczności szkolnej jest dawaniem świadectwa wiary i przykładem dla młodych ludzi.

                                                                                                                 /Renata Lasek, zdjęcia Grażyna Król/

       

     • Wyjazd na uroczystości odpustowe

     • 8 września uczniowie klas V - VIII wspólnie z wychowawcami i nauczycielami wyjeżdżają do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie na uroczystości odpustowe.

      Wyjazd będzie w godzinach od 10.30 do 12.30.

     • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

     • 31 sierpnia o godzinie 15.00 Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Zaś w piękny poranek, 1 września o godzinie 9.00 społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, gdzie nowa dyrektor szkoły Hiacynta Jamróz serdecznie powitała przybyłego na tę uroczystość Pana Andrzeja Głaza - Wójta Gminy, nauczycieli, uczniów, rodziców, a szczególnie dzieci rozpoczynające naukę w klasie pierwszej i w oddziale przedszkolnym.

      W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły powiedziała o zmianach, jakie czekają nas w tym roku szkolnym, przedstawiła nowo powołaną wicedyrektor panią Monikę Klich oraz nowych nauczycieli, którzy będą pracowali w naszej szkole: panią Katarzynę Nowak, panią Elżbietę Węgrzyn, panią Faustynę Dąbrowską, pana Marcina Wieczerzaka, panią Katarzynę Tomczak. Kończąc przemówienie życzyła wszystkim uczniom samych sukcesów, radości ze zdobywania wiedzy, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci. Podziękowała również paniom: Renacie Hyjek i Annie Leśniak za oprawę plastyczną i techniczną uroczystości.

      Następnie głos zabrał Pan Wójt Andrzej Głaz, który przekazał ciepłe słowa pod adresem uczniów i nauczycieli, zachęcając do wytężonej pracy w nowym roku szkolnym, a delegacja Rodziców i Uczniów serdecznie powitała nową dyrekcję Zespołu Szkół w Maliniu.

      Po części oficjalnej dzieci i młodzież pod opieką swych wychowawców udali się do klas. Nauczyciele przedstawili podopiecznym kilka ważnych informacji – plan lekcji, organizację pracy szkoły w bieżącym roku oraz przypomnieli i omówili zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią.


   • Kontakty

    • Zespół Szkół w Maliniu,
    • Malinie 220 39-331 Chorzelów Poland
    • spmalinie@tuszownarodowy.pl
    • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
    • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
    • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów: zsmalinie@interia.eu
  • Galeria zdjęć

    brak danych