• PODKARPACKI KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ

          •  

             

            W dniach 4-5 października 2023 roku w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce odbywał się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. 43 uczniów z klas VI, VII a, VII b, VIII a i VIII b brało udział w tym wydarzeniu w środę 4.10.2023. Każdy uczestnik znalazł  coś interesującego dla siebie. Uczniowie mieli zarezerwowany udział w trzech różnych formach zajęciach: strefa archiwum IPN, gdzie można było poćwiczyć ratowanie dokumentów, zapoznać się z jak gromadzić dokumenty. Następnie odwiedzaliśmy strefę nowych technologii, trzecim bardzo ważnym spotkaniem z pracownikami IPN była Drużyna Inki. Każdy uczestnik dowiedział się kim była Inka, dziewczyna, która nie zdradziła, zachowała się jak należy mimo tortur przez UB. Wszyscy otrzymali po przeszkoleniu pierwszej pomocy czerwoną apteczkę Drużyny Inki.

                   Równocześnie mogliśmy zwiedzać przygotowane wystawy, było ich wiele np. " Szlaki nadziei" ,      "Śmierć za człowieczeństwo - rodzina Ulmów", " Patrioci, Żołnierze Żydzi", " 20-40-20". Na pierwszym i drugim piętrze działała strefa edukacji, młodzież mogła tam malować sprayem symbole narodowe, porysować komiksy, pograć w planszówki, ułożyć patriotyczne puzzle, zrobić sobie nieśmiertelnik, czy przypinkę ze słynnym misie kapralem Wojtkiem. Działał też Green Room i kino filmów historycznych. Można było zajrzeć do strefy poszukiwań, strefy upamiętniania. IPN przygotował też wiele darmowych publikacji np. o Witoldzie Pileckim , Ince czy Józefie Piłsudskim i wielu innych bohaterach. Młodzież chłonęła historię w inaczej niż w szkole, mogła inaczej poznać ważne dla narodu fakty, postaci. Opiekę nad całą grupą sprawowały panie Hiacynta Jamróz, Monika Klich, Anna Leśniak i Renata Lasek

                                                                                                                                               / Renata Lasek/

          • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • W dniu 3 października 2023 roku w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Maliniu. 

            Głosowanie poprzedziła kampania wyborcza. Kandydaci zachęcali każdego wyborcę do swojej kandydatury. Bezpośrednia rozmowa, bądź plakat miały zachęcić do udziału w głosowaniu na danego kandydata jak i jego program. Każdy z nich powołał swój komitet, który odpowiadał za przebieg głosowania i liczenie głosów. Głosowanie odbyło się 3 października na korytarzu szkolnym w czasie przerw. Po podpisaniu listy osób uprawnionych do głosowania wyborca dostawał kartę do głosowania z kandydatami. Po skreśleniu swojego faworyta wrzucał ją do urny. Po zliczeniu głosów pod nadzorem pani Anny Leśniak opiekuna SU ogłoszono wyniki. Przewodniczącym został kandydat z największą ilością oddanych ważnych głosów Artur Kamuda uczeń klasy 8 b. Zastępcą została Antonina Gąska z kl 8 b oraz członkiem Sara Kusek z klasy 6. Każde wybory wzbudzają mnóstwo emocji, podobnie było i tym razem, ale każde są świętem demokracji.    

            Arturowi gratulujemy wygranej, Tosi oraz Sarze również gratulujemy, odwagi i społecznej postawy. Wszystkich uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.

            /Anna Leśniak/

        • Odblaskowe ognisko i nocowanie w szkole klasy VI
          • Odblaskowe ognisko i nocowanie w szkole klasy VI

          • Zabawa zawsze utożsamiana jest z przyjemnością, szkoła natomiast często kojarzy się z przymusem, rygorem i stresem. Wspólne nocowanie daje możliwość doskonałej rozrywki, relaksu i integracji. Poprzez uczestnictwo w zajęciach, uczniowie zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

            Piątek 29 września był wyjątkowym dniem. Uczniowie klasy VI oraz ich rodzice, dziadkowie wzięli udział w Odblaskowym Ognisku, podczas którego czekało na nich wiele atrakcji. Zadaniem uczniów w trakcie wieczoru było uświadomić rodzicom jak ważne jest bycie widocznym o zmroku. Podczas całego wieczoru uczniowie ubrani w kamizelki odblaskowe brali udział w grach i zabawach na boisku szkolnym. Gracze przekonali się jak trudno jest zauważyć kogoś czy odnaleźć cokolwiek, gdy panuje półmrok. Tym samym przekonali się, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

            O godzinie 20 dzieci z wychowawczynią Anną Leśniak oraz panią Lidią Pyź przeniosły się do szkoły, gdzie grali w gry planszowe i zespołowe na sali gimnastycznej. Ponadto próbowali swoich talentów wokalnych podczas karaoke, oraz snuli różne opowieści o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nocowanie było połączone z edukacją o naszym bezpieczeństwie na drodze. Późną nocą w przyciemnionym świetle dzieci przemieszczały się po szkole z odblaskami. Przyniosło im to wiele frajdy, niezwykłe efekty a uczniowie naocznie mogli przekonać się, na jakiej zasadzie działają elementy odblaskowe. Dzięki zaangażowaniu rodziców mogliśmy wzmocnić swoje siły korzystając z pysznego posiłku za co bardzo im dziękujemy. Po zabawie przyszedł czas na wieczór filmowy i… popcorn o północy. Rano przygotowaliśmy wspólnie śniadanie, po którym wszyscy zadowoleni wrócili do domu. Cała noc minęła bardzo szybko. 

            Ta noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością wszyscy zapamiętamy ją na długo! W podsumowaniu pobytu uczniowie stwierdzili, że podobały im się wszystkie zajęcia, a w ich pamięci na zawsze pozostaną niezwykle ciepłe wspomnienia szkoły. Nie tylko jako miejsce, gdzie nauczyciele uczą i wymagają posiadania pewnej wiedzy ale także miejsce gdzie można ciekawie spędzić z nimi czas w dość niecodziennej sytuacji.

            Podczas nocnych zajęć wykorzystywany był sprzęt pochodzący z rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

            /Anna Leśniak/

             

             

             

          • Zerówka - Dzień Chłopaka

          • Wesoło świętowaliśmy szczegolny dla wszystkich chłopców dzień. Dziewczynki przygotowały laurki, podczas gdy chłopcy brali udział w konkursie na najciekawszy dom z klocków lego. Jury w pełnym składzie żeńskim dokonało wyboru budowli, a wszystkie prace zostały nagrodzone brawami. po kilku wspólnych zabawach nasi chłopcy otrzymali od koleżanek piękne laurki, a od Pani - słodkości. Całość podsumowano krótką relacją fotograficzną. 

            /Renata Drzymała/

          • Super chłopcy z II klasy

          • Z okazji Dnia Chłopaka w klasie drugiej, dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów drobne upominki. W ten sposób chciały podkreślić jak ważni są koledzy. Tego dnia każdy chłopiec od koleżanek z klasy otrzymał upominek – notes z długopisem i słodkości. Było dużo życzeń i radości.  Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia. 

            Wszystkim chłopcom składamy serdeczne życzenia - dziewczynki, wychowawczyni: Renata Hyjek i pani Faustyna Dąbrowska!!!

            /Renata Hyjek/

          • Klasy VIII na spektaklu teatralnym.

          •  

            W dniu 28 września klasy VIII a i  VIII b razem w wychowawczyniami Lidią Rakoczy i Renatą Lasek wybrali się do Mielca.

            Najpierw świętowali Dzień Chłopaka w restauracji McDonald, chłopcy otrzymali upominki od swoich koleżanek.

            Później udali się do Samorządowego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli spektakl "Zemsta" na podstawie utworu

            Aleksandra Fredry.Słynny spór o mur graniczny, który opiera się na wydarzeniach jakie rozgrywały się w zamku Odrzykoń niedaleko Krosna. Do mowy potoczne weszło zdanie z utworu " jesli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby", czy wyrażenie " mocium Panie" . Spektakt przygotował Narodowy Teatr Edukacyji z Wrocławia.

                                                                                                                                                             / Renata Lasek/

          • Lekkoatletyczne finały wojewódzkie Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej

          • W dniach 27 i 28 września 2023 roku na stadionie lekkoatletycznym w Stalowej Woli odbyły się zmagania lekkoatletów klas V – VI ( Igrzyska Dzieci) oraz klas VII – VIII ( Igrzyska Młodzieży Szkolnej). Dobre starty zanotowali nasi uczestnicy w kategorii Igrzysk Dzieci, uczennica klasy VI Rudolf Oliwia zajęła VIII miejsce w skoku wzwyż, w tej samej kategorii Sowa Maciej z klasy VI zajął X miejsce, natomiast uczeń klasy V Kurmaniak Filip w skoku w dal był XVI. Ponadto uczniowie wzięli udział w festynie „Strefa aktywności”. Za udział z wiedzy teoretycznej z zakresu sportu i sprawnościowym torze przeszkód otrzymali pamiątkowe medale oraz symboliczne pamiątki. W drugim dniu zmagań rywalizowali uczniowie z klas VII – VIII. Najlepsze VII miejsce w pchnięciu kulą wywalczyła uczennica klasy VII a Oliwia Słaby. Artur Kamuda z klasy VIII b  zdobył VIII miejsce w rzucie oszczepem oraz Łukasik Szymon z klasy VIIa  zdobył XII  miejsce w skoku w dal.

            Wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje za dobre miejsca w gronie reprezentantów z 25 powiatów.

                                                                                                                          / Lesław Jachowicz/

          • Wycieczka kl. 8a do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu

          • Dnia 29 września uczniowie klasy 8a pod opieką  Pań Lidii Rakoczy i Eweliny Łachut wybrali się na wycieczkę rowerową do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu. Młodzież miała okazje zwiedzić nowoczesny budynek biblioteki, zapoznać się ze sposobem gromadzenia i udostępniania zbiorów przez poszczególne działy, a także dowiedzieć się w jaki sposób można się do niej zapisać. Uwieńczeniem dnia była wizyta w lodziarni jako element obchodów Dnia Chłopaka. Podczas wycieczki dzieci edukowały społeczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych i przykładne stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

            /Ewelina Łachut/

             

          • Sprzątanie Świata 2023

          • Nowa galeria Sprzątanie Świata 2023 została dodana do albumu fotograficznego

            22 września uczniowie klas V-VIII wraz z nauczycielami wychowania fizycznego przyłączyli się do udziału w sprzątaniu naszej planety. Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki z zapałem zbierali śmieci znajdujące się w okolicy naszej szkoły. W promieniach wrześniowego słońca robota szła szybko i przyjemnie.

            W  bieżącym roku przypada 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

            Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie na zaśmiecanie naszego najbliższego otoczenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Maliniu,
      • Malinie 220 39-331 Chorzelów Poland
      • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
      • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
      • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów: zsmalinie@interia.eu
  • Galeria zdjęć

      brak danych