• Nowy rok pracy Samorządu Szkolnego

          • Na początku roku szkolnego 2018/2019 nastapiła zmiana opiekuna Samorządu Szkolnego. Panią Małgorzatę Maziarz, której bardzo dziękujemy za włożoną pracę zastapiła Renata Lasek. We wrześniu w szkole kandydaci na stanowisko przewdniczącego SU prowadzili kampanię wyborczą, przez plakaty, rozmowy, spotkania. Komisja skrutacyjna w składzie Marlena Sasor kl VIII, Oliwier Galas kl VII i Jakub Turkosz kl VI przeprowadzili głosowanie na kandydatów. Na przewodniczącego SU kandydowali Emilia Gagat kl VIII, Oliwia Wiciejowska i Kamil Przygoda z kl. VII oraz Amelia Marmura  z kl. VI. Po dokładnym policzeniu głosów szefową samorządu została Emilia Gagat. Gratulujemy zaufania koleżanek i kolegów.

                                                                                                                                                                            /Renata Lasek/

        • WYRAZY UZNANIA
          • WYRAZY UZNANIA

          • Tradycją w naszej szkole stało się wręczanie dyplomów i medali na apelach, aby uczniowie mogli podzielić się swoimi sukcesami z całą społecznością szkolną. Doceniamy i chwalimy nie tylko osiągnięcia w dziedzianch naukowych, sportowych i artystycznych, ale również postawy godne naślasowania. Bardzo wzruszył nas gest dwóch naszych uczennic, które obcięły swoje długie, piękne włosy i oddały je do fundacji "Rak and roll" na peruki dla ludzi chorych na nowotwory. Pani dyrektor, Lidia Rakoczy, wyraziła podziw dla dziewczynek i ich wspaniałej postawy. Możemy być dumni, że wśród naszych uczniów znajdują się Ania Gagat z klasy IVa i Oliwia Koazak z klasy VI. Wielkie brawa i słowa uznania!

            /Katarzyna Sikora/

        • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • W dniu 28 września nasza szkoła brała udział w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej pod hasłem „Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie klas IV utworzyli dwie Komisje Egzaminacyjne: I – Julka Turkosz, Kacper Sikora, Adrian Sieczka, Maja Hyjek II – Kacper Sowa, Oliwia Skiba, Szymon Pyź, Kacper Królikowski oraz Patrol Egzaminacyjny – Igor Rakoczy, Maja Nowak, Kamil Mieszkowicz, Krzysztof Turkosz. Komisje Egzaminacyjne sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia u uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Patrol Egzaminacyjny udał się do pobliskiej drukarni, gdzie ze znajomości  tabliczki mnożenia sprawdzali się jej pracownicy. Przepytano w sumie 84 osoby, wśród których 43 uzyskało tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Byli to wszyscy przepytani nauczyciele (7), pracownicy drukarni: pani Dorota Jabczuga i pan Dariusz Niedbała oraz uczniowie. Na szczególne uznanie zasługują uczniowie klasy III a: Matylda Malec i Jakub Pluta, którzy nie mieli jeszcze w programie nauczania tabliczki mnożenia. Pozostali uczniowie to:

            IV a -  Maja Nowak, Adrian Sieczka, Tomasz Głodzik, Marek Bukowski

            IV b - Maja Hyjek, Julka Turkosz, Kacper Sowa, Krzysztof Turkosz

            V – Ania Daniel, Julka Wilk, Szymon Ciemięga, Karol Hyjek, Oskar Żak

            VI – Laura Rybińska, Jakub Majewski, Szymon Turkosz, Seweryn Jakubczyk, Szymon Rup, Jakub Sowa, Patryk Vizauer, Maciej Hyjek

            VII – Amelia Bawoł, Emilka Boicetta, Martyna Krępa, Ola Wieczorek, Jakub Sowa, Patryk Sekuła, Kamil Przygoda, Mikołaj Witek

            VIII – Marlena Sasor, Dawid Kusek , Kacper Kozak.

            Wszystkim  Ekspertom Tabliczki Mnożenia gratulujemy.

            /Urszula Czerw/

        • Uczniowie klas 0a i 0b w Wieliczce!
          • Uczniowie klas 0a i 0b w Wieliczce!

          •  25 września br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili największą kopalnię soli w Wieliczce. W ramach oferty "Odkrywamy Solilandię" dzieciaki pod kierunkiem przewodnika odkrywały baśniowe tajemnice podziemi, szukały tajemniczych przedmiotów, korzystały z niezwykłej atmosfery kopalni. Podczas podróży po solnych podziemiach odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika, odkryli ślady groźnego smoka Solonia, rozwiązywali zagadki oraz quizy i świetnie bawili się w towarzystwie skrzata Soliludka. Jedna z naszych uczennic zdobyła tytuł księżniczki królestwa Solilandii. W programie oprócz wielu atrakcji znalazł się tez czas na czytanie fragmentu książki "Solilandia-pamiętnik wielickiego skrzata" pod patronatem fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom". Na zakończenie przygody mali odkrywcy otrzymali Dyplomy Znawcy i Przyjaciela Solilandii. 

            Ubogaceni w wiedzę i doświadczenia, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów zaopatrzeni w pamiątki.

             

            /Renata Drzymała/

        • POKAZ SZKOŁY BOKSU
          • POKAZ SZKOŁY BOKSU

          • 25 września na zaproszenie naszej uczennnicy Oliwii Wiciejowskiej z klasy VII odwiedzili naszą szkołę trenerzy z zawodnicy ze Szkoły Bokserskiej "Iryda" w Mielcu. Uczniwie z klas IV-VIII zapoznali się z zasadami, które obowiązują podczas treningów bokserskich,  mogli obejrzeć sprzęt potrzebny zawodnikom, przymierzyć go, a nawet spróbować swoich sił w boksie. Oliwia na co dzień jest zawodniczką szkoły bokserskiej, gdzie trenuje razem ze starszą siostrą Olą. Nasza uczennica chciała zapoznać kolegów i koleżanki ze swoją pasją, a także zachęcić ich do spróbowania swoich sił w boksie. Bardzo dziękujemy za tę wielką atrakcję dla wszytkich uczniów.

            /Katarzyna Sikora/

        • Biegi uliczne w Tuszowie Narodowym
          • Biegi uliczne w Tuszowie Narodowym

          • Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w biegach ulicznych z okazji rocznicy urodzin gen. Władysława Sikorskiego organizowanych przez Szkołę Podstawową w Tuszowie Narodowym. Podopieczni pana Lesława Jachowicza drużynowo znaleźli się na drugim miejscu i wywalczyli dla Zespołu Szkół w Maliniu srebrny medal. Na podium znaleźli się następujący uczniowie:

            W najmłodszej kategorii chłopców trzy pierwsze miejsca zajęli nasi uczniowie: I - Igor Rakoczy, II - Mateusz Czachor, III - Karol Hyjek, w kategorii klas V na III miejscu znalazł się wśród chłopców Seweryn Jakubczyk, a wśród dziewcząt I miejsce zajęła Kamila Kozak. W kategorii klas VII srebrny medal wywalczył Kacper Krępa w grupie chłopców, a wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Emilia Gagat, a drugie Marcelina Rup.

            Naszą szkołę ponadto reprezentowali następujący uczniowie: Maja Hyjek, Milena Bauer, Katarzyna Kasprzak, Kamil Przygoda, Mateusz Ciochoń, Jakub Sowa, Aleksandra Wieczorek, Oliwia Wiciejowska i Bartosz Ochalik. Gratulujemy!!!

          • FESTIWAL ŚPIEWAJĄCYCH PRZEDSZKOLAKÓW

          • 5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego 0b pod kierunkiem wych. Renaty Drzymały wzięły udział w dorocznym festiwalu piosenki, organizowanym przez WDKiR w Grochowem. Zerówkowicze zaprezentowali niezwykle piękną i wzruszającą piosenkę o mamie i energetyczny taniec do muzyki z filmu Trolle. Dzieci wspaniale się zaprezentowały, nie dały się tremie. Występ uświetniły jednakowe stroje dla całego zespołu, przygotowane dzięki życzliwości jednej z mam, która podarowała tkaninę na potrzeby klasy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni.

            Podczas festiwalu wręczono  też nagrody za prace plastyczne w konkursie: "Za to kocham moją mamę"- zauważone zostały prace Magdaleny Bukowskiej, otrzymała nagrodę oraz Mileny Arabasz, która dostała wyróżnienie. Artystom serdecznie  gratulujemy,  życząc kolejnych sukcesów.

            /Renata Drzymała/

        • Stobierna - wycieczka klas 0 - II
          • Stobierna - wycieczka klas 0 - II

          • 4 czerwca 2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy 0, I i II) uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Stobiernej. W drodze do osady słowiańskiej zatrzymaliśmy się w Zawadzie, w Sanktuarium  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, miejscu kultu i pielgrzymowania. Kustosz po krótce przedstawił historię i oprowadził nas po terenie tego niezwykłego miejsca.

            W Stobiernej poznaliśmy bogatą i bardzo ciekawą historię Doliny Wisłoki z czasów, gdy osiedlali się tutaj jej obecni mieszkańcy, kiedy powoli krystalizowało się ich społeczeństwo i wreszcie kiedy obszar ten dołączył do państwa polskiego. Zgłębiliśmy historię naszych słowiańskich przodków, poznając ich tryb życia, codzienne czynności, obyczaje, rzemiosło oraz zabawy. Mieliśmy możliwość przeniesienia w czasie i podjęcia wyzwania w formie przeróżnych czynności: lepiliśmy gliniane naczynia, przygotowywaliśmy się do obrony grodu, próbowaliśmy swoich możliwości podczas strzelania z łuku oraz bawiliśmy się w kuglarzy. Mieliśmy też okazję zająć się tkactwem. Zwiedziliśmy cały obiekt (ekspozycje w  chacie wojów i niewiast, gospoda), podziwialiśmy krajobraz z wieży widokowej. Mieliśmy też możliwość przymierzenia słowiańskiego ubioru oraz wyposażenia woja.Wszyscy zgodnie stwierdzili, że życie w tamtych czasach nie było łatwe, nie mniej jednak - interesujące. Wracając, odwiedziliśmy podczas pieszej wędrówki Centrum Edukacji Ekologicznej, a w nim Park owadów i pajeczakow. O bezpieczeństwo i wyśmienitą zabawę dzieci zadbały wychowawczynie: Maria Leśniak, Maria Jamróz, Beata Wojciechowska - Durda, Renata Hyjek, Monika Kałuża i Renata Drzymała.

            /Renata Drzymała/ 

        • SUKCESY SPORTOWE
          • SUKCESY SPORTOWE

          • W dniu 17.09.2018r. w Mielcu na stadionie lekkoatletycznym odbyły się Finały Powiatowe Igrzysk Dzieci w kategorii wiekowej klas V – VI . Wspaniale reprezentowali nasza szkołę uczniowie w składzie : Katarzyna Kasprzak, Kozak Kamila, Amelia Marmura, Seweryn Jakubczyk,

            Złote Medale zdobyli: Amelia Marmura w skoku wzwyż dziewcząt oraz Michał Bąk w skoku w dal chłopców. Srebrny medal zdobyła Kamila Kozak w biegu na dystansie 60m. Bardzo dobre miejsca zajęli: Seweryn Jakubczyk piąte miejsce na dystansie 60 m oraz Katarzyna Kasprzak ósme miejsce również w biegu na dystansie 60 m.

            Uczniowie Kozak Kamila, Amelia Marmura, Michał Bąk będą reprezentować powiat mielecki w finałach wojewódzkich.

            W dniu 18.09.2018r. w Mielcu na stadionie lekkoatletycznym odbyły się Finały Powiatowe Igrzysk Młodzieży Szkolnej w kategorii wiekowej klas VII, VIII i III gimnazjum. Bardzo dobrze wypadli nasi uczniowie w rywalizacji z klasami gimnazjalnymi. II miejsce i srebrny medal wywalczyła Nikola Groele na dystansie 80  m. przez płotki, IV miejsce na tym dystansie zajęła Emilia Gagat. W rywalizacji chłopców w biegu na dystansie 100m II miejsce i srebrny medal wywalczył Kacper Kozak. Dobre wyniki osiągnęły sztafety 4x 100 m. : dziewczęta IV miejsce , Chłopcy V miejsce.

            Skład sztafety dziewcząt: Emilia Gagat, Nikola Groele, Bauer Monika, Rup Marcelina

            Skład sztafety chłopców: Krępa Kacper, Kusek Dawid, Maziarz Mateusz, Kozak Kacper.

            W dniu 25 września 2018r. w Rzeszowie na stadionie lekkoatletycznym RESOWIA Rzeszów odbył się finał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w lekkiej atletyce. Po raz kolejny super zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. W bardzo złych warunkach atmosferycznych złoty medal i tytuł Mistrzyni Podkarpacia w skoku wzwyż dziewcząt wywalczyła uczennica klasy VI Amelia  Marmura.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Lesław Jachowicz    

                                       

        • Warsztaty z Ratownikami Medycznymi
          • Warsztaty z Ratownikami Medycznymi

          •  

                W dniu 24.09.2018r. w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć Ratowników Medycznych ze Szkoły Ratownictwa Medycznego działającej przy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Panowie Ratownicy spotkali się z dziećmi z klas Oa oraz Ob. Celem przeprowadzonych warsztatów było przygotowanie najmłodszych z naszej szkoły do wykonania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Jednym z najciekawszych dla dzieci, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratowników, a następnie, według ich wskazówek próbowały naśladować masaż serca. Dzieci dowiedziały się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego (trzeba się przedstawić, powiedzieć, ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy). Wszyscy razem dla utrwalenia powtórzyli również numery alarmowe. Największą frajdą dla dzieci była możliwość wejścia do karetki.

                Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.

            /Katarzyna Bzduła/

        • WARSZTATY EDUKACYJNE
          • WARSZTATY EDUKACYJNE

          • Uczniowie klas 0–III z naszej szkoły wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Edukido, prowadzonych przez panią Ewę Trześniowską. Dzięki lekcjom z wykorzystaniem zabawy klockami Lego dzieci poznały zagadnienia związane z: fizyką i historią. W piątek 25 maja klasy: 0a, 0b, Ib i IIb wzięły udział w zajęciach ph. "Siła wiatru", a we środę 30 maja klasy: Ia, IIa, IIIa i IIIb tworzyły budowle w ramach lekcji pt. "W średniowiecznym zamku". Warsztaty odbywały się w szkole w ramach jednej lekcji. Na zajęciach używane były klocki Lego, maty edukacyjne i inne autorskie akcesoria potrzebne w realizacji danego scenariusza. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, a ich budowle były naprawdę imponujące.

            /Katarzyna Sikora/

        • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018
          • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

          • W dniach 20 - 24 września nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Jak co roku akcję poprzedziły pogadanki na temat konieczności segregowania odpadów i właściwego ich klasyfikowania. Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do sprzątania otoczenia szkoły i orlika lekkoatletycznego, klasa IVa posprzątała skraj lasu, gdzie zwykle chodzą na spacery, a klasy II i III uporządkowały pobliskie rowy i chodniki wzdłuż dróg. Wielkim zaangażowaniem wykazała się klasa V i dzieci ze szkolnej świetlicy, które doprowadziły do ładu plac zabaw i szkolne boiska. Cieszymy się, że nasi uczniowie rozumieją potrzebę dbania o środowisko i konieczność segregacji odpadów, dzięki temu jest nadzieja na przyszłość dla naszej planety. Akcję pod patronatem Urzędu Gminy w Tuszowie Narodowym w naszej szkole kordynowała pani Katarzyna Sikora.

        • "BAW SIĘ RAZEM Z NAMI"
          • "BAW SIĘ RAZEM Z NAMI"

          • 24 maja w Mielcu odbył się finał powiatowy Igrzysk Dzieci "Baw się razem z nami" dla klas trzecich. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Zespołu Szkól z Malinia, zajmując pierwsze miejsce. Jednocześnie uzyskali awans do zawodów rejonowych jako reprezentacja powiatu mieleckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Gagat, Patrycja Marmura, Magdalena Lis, Mielena Bauer, Zuzanna Sasor, Igor Rakoczy, Igor Daniel, Marek Bukowski, Krzysztof Turkosz i Mateusz Czachor. Gratulujemy wszystkim zawodnikom oraz trenerowi, panu Lesławowi Jachowiczowi. W etapie rejonowym nasi sportowcy zajęli czwarte miejsce.

            Wyniki końcowe:

            1) ZS w Maliniu 47, 5 pkt

            2) SP nr 9 w Mielcu 42, 5 pkt

            3) SP nr 2 w Mielcu 40,5 pkt

            4) SP w Rzemieniu 40,5 pkt

            5) SP w Dulczy Wielkiej 39 pkt

            6) SP nr 3 w Mielcu 32 pkt

            7) SP w Tuszowie Narodowym 28,5 pkt

            8) SP w Woli Mieleckiej 27 pkt

            9) SP w Czajkowej 17,5 pkt

             

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

          • 3 września podczas uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny miało miejsce uroczyste poświęcenie kamiennych tablic z Dekalogiem. Wójt Gminy Tuszów Narodowy pan Andrzej Głaz zaznaczył, że zawieszenie na murach szkoły tablic ma wymiar symboliczny i jest wyrazem troski o kształtowanie właściwych postaw moralnych uczniów. Ksiądz proboszcz Andrzej Rams przypomniał o roli wiary w procesie odbudowy niepodległego i suwerennego państwa polskiego. Boże Przykazania dla każdego człowieka powinny być drogowskazem, który pomoże w dokonywaniu słusznych wyborów. Po Mszy św. dyrektor szkoły, Lidia Rakoczy, powitała wszystkich uczniów, rodziców i pracowników u progu nowego roku szkolnego, życzyła sukcesów i satysfakcji podczas zdobywania wiedzy. Podziękowała także gospodarzowi gminy za dostrzeganie potrzeb społeczności szkolnej i za inwestycje, które nie tylko podnoszą jakość nauczania, ale gwarantują, że nasi uczniowie mogą się uczyć w coraz lepszych warunkach lokalowych zarówno w Publicznym Przedszkolu w Ławnicy, jak i Szkole Podstawowej w Maliniu. 

            /Ewa Krępa/

             

        • Wycieczka klasy IV
          • Wycieczka klasy IV

          • 23 maja uczniowie klasy IV pod opieką pani Urszuli Czerw i pani Natalii Krawiec pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Najpierw udali się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci w miejscowości Podzamcze pod Chęcinami. Obejrzeli dwie wystawy: „Człowiek – niezwykła maszyna” i „Człowiek - trybik w machinie przyrody”. Pierwsza z nich ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest ludzki organizm. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, bicie serca, reakcję na bodźce, utrzymanie pionowej postawy ciała oraz odżywianie.  Druga odnosi się do czterech obszarów ekologiczno – przyrodniczych: ochrony atmosfery, ochrony zasobów wodnych, ochrony różnorodności biologicznej i prawidłowego funkcjonowania ekosystemów, racjonalnego gospodarowania odpadami. Prawie wszyscy mogli spróbować, z jakimi trudnościami mierzy się osoba niepełnosprawna, jeżdżąc na wózku inwalidzkim i pokonując różne przeszkody. Kolejnym celem wycieczki był Kompleks Świętokrzyska Polana w Zagnańsku. Uczniowie obejrzeli wielkie akwaria ze zwierzętami wodnymi z całego świata. Następnie zwiedzili Park Miniatur Świętokrzyskich, w którym znajduje się 20 zabytków architektury regionalnej w skali 1:20. Po pysznym obiedzie pojechali jeszcze odwiedzić najstarszy dąb w Polsce. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni. Miłą pamiątką z wycieczki jest wspólne zdjęcie.

        • GMINNY KONKURS PLASTYCZNY
          • GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

          • Uczniowie z klas I-VII z naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Życie i działalność gen. Władysława Sikorskiego" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Tuszowie Narodowym. Mieli za zadanie zaprojektować i namalować znaczek pocztowy nawiązujący do życia i działalności genarała. Komisja w składzie: Grażyna Świerczyńska, Anna Surowiec, Danuta Ruła i Barbara Ćwięka-Występek przyznałą nagrody i wyróżnienia. W kategorii klas I-III nagrody otrzymały: Aleksandra Witek i Karolina Przygoda z klasy Ib (opiekun Renata Hyjek), wyróżnienie trafiło do Marleny Vizauer z klasy IIb (opiekun Maria Leśniak). W kategorii klas IV-V nagrodzono pracę Anny Pietryki z klasy IV (opiekun Renata Hyjek), wyróżniono znaczek Seweryna Jakubczyka z klasy V (opiekun Małgorzata Maziarz). W kategorii klas VI-VII nagrody otrzymali Oliwier Galas, Emilia Boicetta i Martyna Krępa z klasy VI (opieknu Małgorzata Maziarz) oraz Wiktoria Kosiorowska z klasy VII (opiekun Renata Hyjek. Wyróżnienia otrzymały  Marlena Sasor z klasy VII i Aleksandra Wieczorek z klasy VI. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy kolejnych sukcesów plastycznych.

            /Katarzyna Sikora/

        • Wycieczka klasy V
          • Wycieczka klasy V

          • 14 maja uczniowie klasy V pod opieką pani Ewy Krępy i pani Reginy Wołowiec pojechali do Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wzięli udział w zorganizowanych przez panią Agnieszkę Kusak warsztatach, których celem było zachęcenie do prowadzenia zdrowego trybu życia. Najpierw na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia zumby. Pod okiem pani instruktorki uczniowie wykonali kilka układów tanecznych połączonych z elementami fitnessu. Po zaspokojeniu pragnienia pyszną herbatką wszyscy przystąpili do przygotowywania minipizzy ze zdrowych produktów spożywczych. Z pomocą starszych koleżanek dzieci wyrabiały i formowały ciasto, a następnie samodzielnie nakładały sos i ulubione dodatki. Najwięcej emocji wiązało się z oczekiwaniem na danie. Najbardziej niecierpliwi co chwilę zaglądali przez szybę piekarnika i obserwowali, jak pizza wyrasta i rumieni się. Aby wypełnić czas, pani Agnieszka wyjaśniła, na czym polega sztuka carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach. Każdy mógł spróbować wyciąć w jabłku łabędzia, różę lub inny kształt. Podczas kolejnej lekcji uczniowie poznali tajniki zawodu fryzjera. Panie instruktorki zaproponowały zabawę, która polegała na odgadywaniu nazw zabieranych lub przemieszczanych przyborów fryzjerskich. Miłą niespodzianką była możliwość uczesania się. W ciągu kilkunastu minut powstały niepowtarzalne stylizacje, np. warkocze francuskie z wstążką i koki. Wizytę w mieleckim Zespole Szkół kończyły zajęcia z robotyki. Uczniowie sterowali robotami, ćwicząc umiejętność programowania.  Tego dnia uczestników wycieczki czekał jeszcze spacer po Starym Mieście. Przewodnik z Pałacyku Oborskich w ciekawy sposób przybliżył historię powstania miasta. Duże zainteresowanie wywołała opowieść o losach rodziny Mieleckich oraz o Bazylice św. Mateusza. Wyjazd do Mielca okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie będą go miło wspominać.

        • MSZA ŚW. POD KAPLICZKĄ
          • MSZA ŚW. POD KAPLICZKĄ

          • 5 sierpnia pod kapliczką Matki Bożej Anielskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca cudowne ocalenie mieszkańców Malinia od pacyfikacji. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Lidia Rakoczy, która powitała organizatorów, wśród nich sołtysa wsi pana Jana Maziarza, strażaków z OSP Malinie II i panie: Barbarę Paluch, Małgorzatę Głaz, Marię Krępę, Krystynę Sulisz i Halinę Kwiecień. Przypomniała także o roli w podtrzymywaniu tej pięknej lokalnej tradycji niedawno zmarłych pań Barbary Sowy i Zofii Duszkiewicz. Honorowymi gośćmi byli: Wójt Gminy Tuszów Narodowy pan Andrzej Głaz, Przewodniczący Rady Gminy pan Waldemar Maziarz oraz świadkowie wydarzeń z 2 sierpnia 1944 roku. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Maliniu pod kierunkiem pani Ewy Krępy przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny wprowadzający w atmosferę święta. Kolejne wiersze i pieśni przypominały o tragicznych losach naszych rodaków, którzy walczyli w obronie niepodległości. Mówiły także o więzi emocjonalnej z małą ojczyzną i znaczeniu zawierzenia swoich losów Bogu i Jego Matce. Centralną częścią uroczystości była Msza Święta dziękczynna odprawiona przez księdza Andrzeja Ramsa. Pasterz chorzelowskiej parafii wygłosił wzruszające kazanie, podczas którego zaapelował o postawę pełną zaangażowania w sprawy ojczyzny.  Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pan Andrzej Głaz wręczył specjalne podziękowania osobom przekazującym wiedzę o cudownym ocaleniu mieszkańców Malinia. Pamiątkowe dyplomy otrzymali: pani Władysława Graniczka, pani Władysława Madetko, pani Janina Gąska, pani Maria Krępa, pan Jan Krępa, pani Franciszka Mieszkowicz, pani Janina Gawryś, pani Maria Jasińska, pani Janina Krępa. Udział w uroczystości był dla wszystkich wielkim przeżyciem. To lokalne święto jest dowodem wiary i zaufania Matce Bożej, świadczy też o potrzebie przekazywania kolejnym pokoleniom najwyższych wartości religijnych i patriotycznych. 

            /Ewa Krępa/

        • Pszczelarze w szkole
          • Pszczelarze w szkole

          • 10 maja 2018r. naszą szkołę odwiedzili pszczelarze, pasjonaci p.Wioletta Okulska i p. Łukasz Michałowski, którzy w dwóch klasach II oraz w dwóch „zerówkach” poprowadzili warsztaty przyrodnicze pt. „Poznajemy życie pszczół”.
            Podczas prowadzonych zajęć dzieciaki poznały wiele intersujących ciekawostek z życia pszczół m. in. krótką historię – od barci do nowoczesnego ula, co to jest rodzina pszczela – matka, truteń, robotnica, czego pszczoły potrzebują do życia, podział prac w ulu, jak długo żyją pszczoły i dlaczego tak jest, ile pszczół jest w ulu – w zależności od pory roku? Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy informacji o tym pożytecznym owadzie, który produkuje nie tylko smaczny miodek, pszczele mleczko, propolis i wosk. Siła małej pszczółki tkwi w umiejętności zapylania roślin. Dzięki temu z pąka rozwija się kwiat, a z niego owoc i nasiona – źródło pożywienia ludzi, zwierząt, ptaków. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni!
            Musimy więc dbać o środowisko naturalne, którego degradacja powoduje zmniejszenie populacji pszczół. Opryski, śmiecie, wycinanie drzew, a przede wszystkim wypalanie traw zagrażają życiu milionów pszczół. Wystarczy minimum wysiłku i dobrej woli ze strony człowieka, aby zatrzymać ten niebezpieczny proces – apelowali do zgromadzonych uczniów zaproszeni goście. Zwrócili też uwagę na niezwykłą mądrość pszczelego rodu, od którego możemy nauczyć się: pracowitości, (roczna produkcja 2,5 tony miodu na potrzeby swoje i ludzi), odpowiedzialności, (pszczoła robotnica, gdy ginie rój, ostatnią kroplę miodu oddaje królowej), wyrozumiałości i tolerancji, (w małym ulu żyje ok. 5000 pszczół). Zaproszeni goście przekonywali uczniów o pszczelich walorach oddziałując na wszystkie zmysły. Ogromną ciekawostką było zaprezentowanie żywych pszczół (około 2000 wraz z królową matką) w ulu pokazowym oraz degustacja pyłku, własnoręczne wykonanie świec z wosku i możliwość przebrania się w strój pszczelarza.

            Wszyscy zgodzili się z zaproszonymi gośćmi: Pszczoły należy podziwiać, kochać, a przede wszystkim chronić.

            Nasi goście są przedstawicielami Stowarzyszenia Apicultura,  zajmuje się ono gównie promocją projektu „Pszczoła w mieście”, który pełni funkcję edukacyjną, mającą za zadanie ukazania możliwości życia pszczół w symbiozie z człowiekiem oraz promującą.

            Ponadto każdy z naszych gości prowadzi własną pasiekę – pan Łukasz jest właścicielem Jaśminowej Pasieki, a pani Wioletta zajmuje się apiterapią i prowadzi pasiekę Mimoza.

            Jesteśmy pełni podziwu dla wiedzy i pasji pszczelarzy oraz wdzięczni za wspaniałą lekcję przyrody.

                                                                                                                                                                      /Renata Drzymała/

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Maliniu,
      • Malinie 220 39-331 Chorzelów Poland
      • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
      • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
      • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów: zsmalinie@interia.eu
  • Galeria zdjęć

      brak danych